El Bileği Kisti (Ganglion) Nedir?

blank

El Bileği Kisti

Ganglion olarak anılan el bileği kistleri, daha çok yumru halinde bilek üstünde oluşan tendonlar veya eklemler boyunca gelişen ve kanserli olmayan kist türleridir. Genelde yuvarlak ve oval şekildedir ve içi jöle gibi bir sıvıyla doludur. El bileğinde, kemik çıkıntısı şeklinde görülebilir. El bileği kisti genellikle kendi kendine geçebilir. Ancak geçmeyen ve ağrıya sebep olan kistlerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

El Bileği Kisti (Ganglion) Nasıl Oluşur?

Kadınlarda daha çok görülen ganglion kistlerin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan çeşitli etkenler bulunmaktadır. El bileğini fazla kullanan kişilerde ve parmak eklemlerinde artrit olan kişilerde sıklıkla rastlanır. Geçmişte yaşanan bir travma sonrasında hasar gören eklem veya tendonlarda ganglion oluşma ihtimali de fazladır.

El Bileği Kisti Belirtileri Nelerdir?

Ganglion genellikle, elbileği sırtında çoğunlukla ağrısız, fındık ya da ceviz büyüklüğünde, orta sertlikte sınırları net bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Elbileğini fazla kullanmayı gerektiren hareketler sonrası ağrılı hale gelebilir ya da ağrıda artma oluşabilir. Elbileğini yukarı doğru bükme hareketi sırasında kist bilek  kemikleri arasında sıkıştığından ve içindeki basınç arttığından ağrı çok belirgin hale gelmektedir. Kişi elbileğini özelikle yukarı doğru bükme hareketinden kaçınır ve elbileğini yukarı bükme hareketi kısıtlanır. Bazen kitle görünür hale gelmeden elbileği ağrısıda hissedilmektedir. El bileği kistleri, fiziki muayene esnasında kolaylıkla tespit edilebilir.

El Bilek Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ganglion, dokuların üzerine baskı yapmaya başladığı zaman ağrı oluşturabilir. Bu aşamada doktor muayenesi son derece önemlidir. Uzman hekimin fiziki muayenesi ile tanı konulabilir. Bir müddet, ağrıyan eklemin hareketsizliği hastaya önerilebilir. Hareketsizliği sağlamak için bölgeyi sabit tutacak atel kullanılabilir. Atelin uzun süre kullanılması kasların zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği süreye riayet edilmelidir. Aspirasyon yöntemi de el bileği kisti tedavisinde uygulanmaktadır. Doktor gangliyonun içeriğini mümkün olduğunca çıkarmak için bir iğne ve şırınga kullanmaktadır. Basit ve ağrısız olan bu tedavi yönteminde kistin geri gelme riski bulunur. Eğer kist geri dönerse ameliyat gerekli olabilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta  ganglion kökü olarak anılan eklem kapsülü çıkarılmaktadır.

blank
blank