El Bileği Kırıkları Ve Tedavileri

blank

El Bileği Kırıkları

El bileği vücudun en karmaşık eklemlerinden bir tanesidir. Genellikle el açık bir şekilde yere düşüldüğünde meydana gelen el bileği kırıkları, trafik kazası veya yüksekten düşmeyle daha da tehlikeli bir hal alabilir.  El bileği, iki sıra halinde dizilmiş 8 adet kemikle birlikte bunlara eklem yapan ön kol kemiklerinden oluşmaktadır. İleri yaşlarda görülen kemik erimesi nedeniyle basit travmalar bile el kemiği kırıklarına sebebiyet verebilmektedir. Elde oluşan şişlik, ağrı, şekil bozukluğu, kullanımda zorluk en belirgin el bileği kırık belirtileri arasında yer alır.

El Bileği Kırığı Nasıl Oluşur?

El bileğindeki kemiklerin bir veya daha fazlasının kırılması ile oluşmaktadır. Kırıkların oluşması çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Gençlerde genellikle spor kazaları, düşme, çarpma gibi nedenlere bağlı olarak bu durum görülebilir. İleri yaş hastalarda kemik kalitesi azaldığı için basit bir çarpma bile kırığa neden olabilir. El bileği kırıklarının yaygın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Düşme ve çarpmalar,
  • Spor yaralanmaları,
  • Araç kazaları,
  • Ev kazaları da kırıkların oluşmasına neden olabilir.

El Bileği Kırık Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kırıklar ağrı ile ortaya çıkar. Kırığın yapısına göre el bölgesinde şişme, morarma, şekil bozukluğu ya da kırığa neden olan kaza anında eklemden ses gelmesi de el bileği kırık belirtileri arasında yer almaktadır. Hastanın kırığı fark etmesi durumunda vakit kaybetmeden uzman ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir. Kırıklar kendi kendine yanlış kaynaması eklem sağlığı için büyük bir risktir. Oluşabilecek risklerin önüne geçmek amacıyla düşme ve çarpmalardan sonra, el bileğinde yoğun ağrı varsa, mutlaka zaman kaybetmeden bir hekim muayenesi gerekir.

El Bileği Kırıklarının Teşhis Nasıl Yapılır?

Kırık ve çıkık vakalarında hastalara kesin tanı konulması için uzman ortopedi cerrahının gerçekleştirdiği fiziki muayene sonrasında çeşitli görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Röntgen, bilgisayarlı tomografi veya MR görüntülerine bakılıp kırığın ayrıntıları ve beraberindeki yumuşak dokuların hasarı izlenebilir.

El Bileği Kırıkları Tedavileri

Uzman ortopedi cerrahı, muayene ve tetkikler sonrasında hastaya kırık tanısının konulması ardından tedavi sürecine başlamaktadır. Kırık yerinden ayrılmadıysa atel veya alçı ile sabitlenebilir. Eğer kırık ayrılmış ve parçalıysa, eklem hattına ulaşıyorsa uzman ortopedi hekiminin gerekli görmesi durumunda cerrahi operasyon gerekebilir.

Kırılan kemiğin oturtulması; çivi, vida tel ve benzeri araçlarla sabitlenmesi olasıdır. Eklem hattına zarar veren kırıklarda el bileği artroskopisi gerekebilir. Ağır travmalarda kemik eksikliği yaşanırsa vücudun başka bir yerinden alınacak kemikle eklemeler yapılabilir veya kemik greftleri kullanılabilir. El bileği kırıkları eklem içi kırıklar olduğu için, bazı hastalarda hareket kısıtlığı, kireçlenme ve ara sıra kırık bölgesinde ağrı görülebilir. Kırık ne şekilde tedavi edilirse edilsin, parmakların ve el bileğinin doğru rehabilitasyonu son derece önemlidir.

blank
blank