Eklem Protezi Nedir?

blank

Eklem Protezi Nedir?

Eklem Protezi Nedir?

Romatizmal hastalıklar, kireçlenme, enfeksiyonlar, travma ya da doğuştan gelen bir takım yapısal bozukluklar eklem kıkırdağında hasara neden olmaktadır. Özellikle ileri yaş hastalarda ortaya çıkan eklem ağrıları için birçok hasta eklem ağrısı tedavi yöntemleri ile ilgili araştırmalar yapıyor. Yapılan araştırmalar sonucu hastaların ve hasta yakınlarının karşısına çıkan eklem protezi nedir? sorusu da büyük önem taşımaktadır.

Eklem Protezi Nedir?

Eklem protezi, çeşitli nedenlerden dolayı eklemleri dejenerasyona uğramış kişilere uygulanan cerrahi bir operasyondur. Halk arasında eklem protezi cerrahisi ya da artroplasti olarak da bilinmektedir. Hem ileri yaş hastalarda hem de genç hastalarda çeşitli faktörlere bağlı olarak eklem ağrıları görülmektedir. Eklem ağrıları zaman içerisinde ilerleyerek daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Hasta ilgili ekleminde hareket kısıtlılığı yaşamaktadır. Bu nedenle günlük hayatına devam etmekte zorluk çekmektedir. Bundan dolayı hastanın bir an önce alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastaya yapılan muayene sonrası eklem hasarının boyutu görüntülenmektedir. Bu sayede hastaya uygulanılacak tedavi yöntemine karar verilir.

Eklem Protezi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Eklem yüzeyinde meydana gelen protez cerrahide hedef, hastanın yaşamış olduğu eklem ağrılarını sona erdirmektir. Kireçlenme, çeşitli enfeksiyonlar ya da romatizmal hastalıklarda eklem protez cerrahisine başvurulmaktadır. Hastanın yaşamış olduğu ağrının şiddeti eklem protezinin uygulanıp uygulanmayacağının belirlenmesine etki etmektedir. Ayrıca eklemde meydana gelen aşınmada tedavi yöntemini etkilemektedir. Belirli aralıklarla oluşan eklem ağrılarında hastaya ilk olarak protez cerrahi uygulanmaz. Protez tedavisi hastaya uygulanan diğer tedavi yöntemlerin yetersiz kalması halinde yapılmaktadır. Eklem protezi, uzman ortopedi cerrahı tarafından ihtiyaç duyulan her yaşta hastaya uygulanmaktadır.

Eklem Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eklem Ağrısı Tedavi

Hasta, yaşamış olduğu eklem ağrılarından kurtulmak için eklemdeki hasar boyutunun ilerlemeden muhakkak alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmelidir. Uzman ortopedi hekiminin muayenesi sonrası gerekli görüntülenme teknikleri ile eklemde meydana gelen hasarın boyutu belirlenmektedir. Hastalığın teşhisi sonrasında tedavi süreci başlamaktadır.

Eklem ağrısı yaşayan hastalara; öncelikli olarak ilaç tedavisi, eklem içi enjeksiyon uygulamaları ya da fizik tedavi egzersizleri gerçekleştirilir. Ancak yapılan tüm uygulamalara rağmen hastanın ağrıları dinmemiş, eklem ağrısı devam ediyor ve bu ağrılar hastanın hareketlerini kısıtlıyorsa protez cerrahine başvurulmaktadır.

Eklem protez cerrahisinde amaç, hastanın hasar gören ve işlevini yitiren ekleminin yapay maddeler ile ağrısız ve acısız olarak tekrar kullanmasına olanak sağlamaktır. Kişinin kalça eklemi, diz eklemi ya da omuz eklemi gibi çeşitli eklem yüzeylerinde meydana gelen hasarın giderilmesi için kişiye özel protez hazırlanmaktadır. Kişiye özel hazırlanan protez aşınmış bölgeye uygulanmaktadır. Böylelikle işlevini yitiren eklem, eklem protezi ile eski fonksiyonunu geri kazanmaktadır. Günümüzde protez cerrahisinde yaşanan gelişmeler protez ameliyatlarının başarı oranını artırmıştır. Protez ameliyatları düşük risk, yüksek başarı oranına sahip ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

blank
blank