Eklem İçi Kırıklarda Tedavi Yöntemleri

blank

Eklem içi Kırıklar eklem çevresindeki kırıkların eklem içine kadar uzanması sonucu ortaya çıkar. Kemiklerin eklem içinde kalan bölümünün bütünlüğünün bozulması anlamına gelen eklem içi kırıklarda tedavi yöntemleri; Bu noktada kırıklar için en doğru tanı ve tedavinin yapılması ve teşhisin hemen ardından tedavi sürecine geçilmesi çok önemlidir. Bazen alçı ile kontrol altına alınıp tedavi edilebilen kırıkların eklem içine uzanması durumunda farklı aksiyonların alınması söz konusu olabilir.

Eklem İçi Kırıkları Nasıl Teşhis Edilir?


Teşhis sürecinde ilk olarak klinik muayene yapılır. Daha sonra röntgen filmleri çekilir. Bu röntgende kırıkların yeri ve şekli belirlenir. Günümüzde kırıkların İncelenmesi sürecinde röntgen dışında bilgisayarlı tomografi de detaylı Tanı konulmasına yardımcı olur. Bazı röntgenlerde kırık gözlemlenmeyebilir. Böyle durumlarda bilgisayarlı tomografi tanıya yardımcı olmaktadır.

Eklem İçi Kırıklarda Tedavi Süreci Nasıldır?


Kırıkların tedavisinde ilke öncelikle kırıkları normal anatomilerine uygun şekilde tespit etmek ve iyileşme süresince bu tespiti devam ettirmektir . Yani tıbbi müdahaleler gerçekleştirildikten sonra belirli bir süre Kırığın kaynaması için beklenir . Eklem içi kırıklarda cerrahi tedavi kapsamında kemiklerin sabitlenmesi için çivi, vida, plak adı verilen metalik malzemeler kullanılmaktadır.

Kırıklar iyi bir şekilde tespit edildikten sonra eklem hareketlerinin kaybedilmemesi için bir an önce eklem hareketlerine başlanması bunun için de fizik tedavi den yararlanılması gerekmektedir. Eklemler uzun süre hareketsiz bırakıldıkları taktirde hareketlerini kaybederler ve tekrar bu hareketi kazanmak da çoğu kez mümkün olmamaktadır. Bu sebeple eklem içi kırıklarının hemen hemen tamamı cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.