Eklem İçi Kırıklar Ne Kadar Sürede İyileşir?

blank

Eklem İçi Kırıklar

Eklem içi kırıklar, eklem çevresindeki kırıkların eklem içine kadar uzanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kemiklerin eklem içinde kalan bölümünün bütünlüğünün bozulması anlamına gelen eklem içi kırıkların muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Eklem kırığının erken dönemde fark edilmesi eklem kırıkları tedavisi için oldukça önemlidir. Eklem içi kırıklarda doğru tanı ve teşhisin gerçekleşmesi ardından eklem kırığı tedavi sürecine başlanmaktadır. Bazı durumlarda kırıklar alçı ile kontrol altına alınmaktadır. Ancak kırıkların eklem içine uzanması durumunda eklem kırık ameliyatı gibi cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

Eklem Kırıkları Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Kemiğe aşırı yüklenme ya da çeşitli travma sonucu yaralanıp kemiğin bütünlüğünün bozulması kırık olarak tanımlanmaktadır. Eklem içi kırığı nedeniyle hasta ağrı yaşamaktadır. Ayrıca hastada eklem sertliğine de görülmektedir. Eklem kırıkları tedavisi için ilk olarak klinik muayene yapılmaktadır. Uzman ortopedi cerrahının yapmış olduğu muayene sonrası çeşitli görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak eklem kırığı boyutu ortaya çıkarılmaktadır.

Hastaya çekilen röntgen sonucunda eklem içi kırıklar tedavisi belirlenmektedir. Günümüzde kırıkların incelenmesi sürecinde röntgen dışında bilgisayarlı tomografi de detaylı tanı konulmasına yardımcı olmaktadır. Bazı röntgenlerde kırık gözlemlenmeyebilir. Böyle durumlarda bilgisayarlı tomografi kullanılarak kırığın yeri ve şekli görüntülenmektedir.

Eklem İçi Kırıklarda Tedavi Süreci Nasıldır?

Eklem Kırıkları Tedavisi

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan eklem kırıkları tedavisinde ilk önce kırıkları normal anatomilerine uygun şekilde tespit edilmesi ve iyileşme süresince bu tespitin devam ettirilmesi gerekmektedir.

Uzman ortopedi cerrahı, hastaya tıbbi müdahaleler gerçekleştirildikten sonra belirli bir süre kırığın kaynaması için beklemektedir. Bu tarz durumlar da cerrahi tedavi kapsamında kemiklerin sabitlenmesi için çivi, vida, plak adı verilen metalik malzemeler de kullanılmaktadır.

Kırıklar iyi bir şekilde tespit edildikten sonra eklem hareketlerinin kaybedilmemesi için egzersizlere başlanmaktadır. Hastanın eklem hareketlerinin kaybetmemesi için hastaya, fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Çünkü eklemler uzun süre hareketsiz bırakılmaları halinde hareketlerini kaybetmektedir. Eklemlere kaybettiği hareketi tekrar kazandırmak da çoğu kez mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bu kırıklar da eklem kırık ameliyatı gibi çeşitli cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Eklem İçi Kırıklarda Cerrahi Müdahale

Eklem Kırıkları Ameliyatı

Kırıklarda ilk yardım ve müdahalenin doğru yapılması hastanın iyileşme hızını etkilemektedir. Genel itibarıyla eklem içi kırıklar da çeşitli sabitleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kırık bölgeye, yumuşak dolgu ya da alçı malzemesi kullanılarak sabitleme işlemi yapılır. Ayrıca kırığın şekli ve boyutuna bağlı olarak atel ile de sabitleme yapılmaktadır. Ancak bazı eklem içi kemik kırığı vakalarında hastaya cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Uzman ortopedi cerrahı tarafından yapılacak cerrahi operasyon kırığın açık veya kapalı olmasına ya da kırığın yeri ve şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ayrıca kırık tedavisinde protez cerrahisinde de yararlanılmaktadır. Protez ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırının olmaması tedavinin tercih edilme sıklığını artırmaktadır. Eklem protezi cerrahisi alanında yaygın olarak gerçekleştirilen kalça protez ameliyatı ya da diz protez ameliyatları düşük risk ve yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar içerisinde yer almaktadır. Eklem içi kırıklarda gerçekleştirilen protez ameliyatı sonrası iyileşme süreci eklem kırığının boyutuna ve şekline göre değişiklik göstermektedir.

Dirsek Kırıkları Nasıl Oluşur?

Uzman Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, dirsek kırıkları nasıl oluşur? ve Dirsek kırıkları nasıl tedavi edilir? sorularını yanıtlıyor.

blank
blank