Eklem Hastalıkları Ve Tedavileri

blank

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney’in sunduğu Karadeniz TV’de yayınlanan “Genç Doktorlar” programında birçok hastanın merak ettiği eklem hastalıkları konusu masaya yatırıldı.  Sağlık severlerin beğenerek izlediği Genç Doktorlar programında Prof. Dr. Nejat Güney, eklem hastalıkları, eklem ağrıları ile ilgili merak edilen konuları ortopedi alanındaki genç hekimler ile tartıştı. Prof. Dr. Nejat Güney, eklem hastalıkları konusunda önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Eklem Hastalıkları Nelerdir?

Eklem Hastalıkları Ve Tedavileri

Kemik, kas ya da eklemde meydana gelen yanılsamaları içeren eklem hastalıkları içerisinde birçok hastalık bulunmaktadır. Eklem hastalıkları yaygın olarak ileri yaş hastalarda görülmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan eklem rahatsızlıkları travma sonucu genç yaştaki hastalarda da meydana gelmektedir. Eklem rahatsızlıklarının içerisinde en yaygın görülen hastalık; eklem romatizması osteoartrit ya da halk arasında bilinen adıyla kireçlenmedir. Hastalık genellikle 65 yaş üstü hastalarda görülmektedir. Ayrıca kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanmaktadır. Yaygın olarak görülen eklem hastalıklarından biri de Romatoid artrit (iltihaplı romatizma) hastalığıdır. İltihaplı romatizma birçok doku ve sistemi olumsuz etkilemektedir. Hastalığın ilerlemesi eklemlerde ciddi deformasyonlara ve sakatlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle eklem hastalığı belirtisi gösteren hastaların vakit kaybetmeden alanın uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi ve tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Eklem Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kişinin yaşamını kâbusa çeviren eklem rahatsızlıkları ilerlemeden önce bir takım belirtiler göstermektedir. Eklemlerde ağrı, şişlik, deformite meydana gelmesi eklem rahatsızlıkları belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca eklemde meydana gelen kızarıklık ya da eklem kısıtlığı, eklemde takılma hissi de eklem hastalıkları belirtilerindendir. Bazı eklem hastalıklarında kaslarda hasar görmektedir. Bu durumda hasta da kas ağrısı, kas güçsüzlüğü de görülür. Eklem ağrıları dönem dönem kendini gösterse de hastalığın ilerlemesi durumunda ağrılar daha da şiddetlenmektedir. Ayrıca ağrılar ilerleyen süreçte kalıcı duruma gelmektedir. Hastalık belirtileri gözlemleyen hastanın bir an önce uzman ortopedi hekimine danışması gerekmektedir. Hem eklem ağrılarının ilerlememesi hem de hastanın yaşamış olduğu eklem ağrı ve acısının sona ermesi için uzman ortopedi cerrahının muayenesi sonrası tedavi süreci başlamaktadır.

Eklem Rahatsızlıkları Tedavi Yöntemleri

İleri yaş hastalarda ya da genç hastalarda görülen eklem hastalıklarının tedavi sürecinde erken teşhis ve tanı oldukça önemlidir. Hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi sürecini de etkilemektedir. Eklem hastalıkları tedavisinde öncelikli olarak ortopedi cerrahının hastayı muayene etmesi gerekmektedir. Muayene işlemi sonrası hastanın ekleminde oluşan hasarın boyutu çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak görüntülenmektedir.

Uzman ortopedi hekimi hastanın ağrı ve acılarını dindirmek amacıyla öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulamaktadır. İlaç tedavisi dışında hasar gören eklem bölgesine yapılan çeşitli enjeksiyonlarda hastanın ağrılarını hafifletmektedir. Eklemin hareket kabiliyetini kaybetmemesi, eklem çevresindeki kasların kuvvetlendirilmesi için çeşitli fizik tedavi egzersizleri de hastaya uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tüm yöntemler sonucunda hastanın eklem ağrısı dinmemişse hastaya çeşitli cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Eklem protezi cerrahisi bu açıdan oldukça önemlidir. Protez cerrahi alanında gerçekleştirilen ameliyatlar sayesinde hasta hasar gören ve fonksiyonunu yerine getiremeyen eklemini tekrar kullanabilmektedir. Çünkü protez ameliyatlarında hastanın eklemine yerleştiren protez, işlevini yitiren eklemin görevini üstlenerek hastanın ağrısız bir şekilde yaşamına devam etmesine olanak sağlamaktadır.

blank
blank