Eklem Faresine Dikkat!

blank

Eklem içinde Çoğunlukla kıkırdağa ait bir bölgenin kanlanması, nedenini bilmediğimiz bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki Boşluğa düşerse bu düşen parçaya eklem faresi ismi verilir.Bu rahatsızlık osteokondritis dissekas olarak da bilinir.

Eklem fareleri romatoid artrit, osteoartrit gibi durumlardan kaynaklanabilir ya da bizzat kendisi osteoartrite neden olabilir. Diğer nedenler arasında travma ya da eklem kırıkları vardır. Eklem faresinin spor yapan bireylerde görülme durumu yüksektir.
Eklem faresinin en sık görülen belirtisi dizde kilitlenme veya takılma hissidir. Özellikle dizde bir cismin yürüme esnasında hareket ettiği söylenir. Ayrıca şişlik ve ağrıyla da kendini gösterebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Röntgen ile tespit edilebilen eklem faresi cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilir. Eğer kopan parça büyükse eklemin içinden çıkarılır ve eski yerine yerleştirilir. Cerrahi tedaviden sonra fizik tedavi ile desteklenen rahatsızlık, dokunun eski haline getirilmesiyle son bulur. Küçük parçalar çıkartılarak eklem temizliği yapılır.

Kimlerde Görülür?

Daha çok gençlerde görülen eklem faresi rahatsızlığı diz eklemi başta olmak üzere diğer eklemlerde de kendini gösterebilir. Kalça ekleminde meydana geldiğinde kilitlenme ve yürüyüş bozukluğu yaratır. Omuz ekleminde meydana geldiyse hareket zorluğu yaratır. Tanı için artroskopi veya MR gerekir.
Uzman bir hekim kontrolünde yapılacak tedavi çok önemlidir. Şikayetler ertelenmeden tanı ve tedavi için muayene olmakta fayda vardır.