Eklem Faresi Nedir?

blank

Eklem Faresi Nedir?

Eklem içinde çoğunlukla kıkırdağa ait bir bölge nedeni bilinmeyen bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki boşluğa düşer. Eklem içindeki boşluğa düşen bu parça eklem faresi olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık osteokondritis dissekas olarak da bilinir. Eklem faresi belirtileri arasında şişlik ve ağrı yer almaktadır. Eklem fareleri; romatizma, (romatoid artrit) kireçlenme (osteoartrit) gibi durumlardan kaynaklanabilir ya da bizzat kendisi kireçlenmeye neden olabilir. Diğer nedenler arasında travma ya da eklem kırıkları vardır. Eklem faresinin spor yapan bireylerde görülme durumu yüksektir. Ayrıca eklem faresinin teşhis edilmesi sonucu bir an önce eklem faresi tedavisi uygulanmalıdır.

Eklem Faresinin Belirtileri Nelerdir?

Düşme, çarpma sonucu meydana gelebilen eklem faresinin en sık görülen belirtisi dizde kilitlenme veya takılma hissidir. Ayrıca şişlik ve ağrı da eklem faresinin belirtileri olarak bilinmektedir. Eklemden ses gelmesi, eklemi özgürce hareket ettirememe de eklem faresi belirtileri arasında yer almaktadır. Hastanın belirti göstermesi durumunda muhakkak alanında uzman ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir. Eklem fareleri genellikle sporcularda ve spor ile ilgilenen kişilerde görülmektedir.

Eklem Faresi Nasıl Tedavi Edilmektedir? 

Romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar ya da travma sonucu eklem yüzeylerinde hasar meydana gelmektedir. Bu hasarların giderilmesi, tedavi edilmesi için eklem protezi cerrahisi başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı hastada görülen eklem faresini görüntülemek için çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır. Uzman ortopedi cerrahı, eklem faresinin yerini ve şeklini röntgen ile kolayca tespit edebilmektedir. Eklem faresi tedavisi için hastaya ortopedi hekimi tarafından cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Eğer kopan parça büyükse eklemin içinden çıkarılmaktadır. Daha sonra eski yerine yerleştirilmektedir. Ortopedi cerrahı tarafından gerçekleştirilen cerrahi işlem sonrası hastanın fizik tedavi süreci başlamaktadır. Fizik tedavi egzersizleri ile desteklenen rahatsızlık, dokunun eski haline getirilmesiyle son bulmaktadır. Eklem faresinin genellikle diz bölgesinde görülen bir hastalık olduğu bilinse de kalça eklemi ya da omuz eklemlerinde de ortaya çıkmaktadır.

Eklem Faresi Hastalığı Kimlerde Görülmektedir? 

Daha çok gençlerde görülen eklem faresi diz eklemi başta olmak üzere diğer eklemlerde de kendini göstermesi mümkündür. Kalça ekleminde meydana geldiğinde kilitlenme ve yürüyüş bozukluğu yaratmaktadır. Omuz ekleminde meydana geldiyse hareket zorluğu yaratmaktadır. Eklem fareleri meydana geldiği her eklemde hatanın ağrı ve acı yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca ilerleyen süreçte ise hastanın ilgili ekleminde kısıtlık oluşturmaktadır. Bu nedenle hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Eklem faresinin teşhis ve tanısı için artroskopi veya MR yapılmaktadır. Hastalığın tedavi edilmeme durumunda eklem kıkırdağını bozulmaktadır. Eklem parçalarının çıkartılma işlemi için kapalı ameliyat olarak bilinen artroskopik yöntemlere başvurulmaktadır. İyileşme süresi de 1 haftayı geçmemektedir. Hastaya uygulanılacak tedavinin uzman hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir. Hasta, yaşamış olduğu eklem şikâyetlerini ertelenmeden tanı ve tedavi için muayene olmalıdır.

Prof. Dr. Nejat Güney, Eklem Faresi İle İlgili Bilgilendiriyor!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, eklem faresinin nasıl tedavi edileceğini merak eden hasta ve hasta yakınları için anlattı.

blank
blank