Eklem Ağrıları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

blank

Eklem Ağrıları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eklemler, vücuttaki kemiklerin düzenli bir biçimde hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle günlük yaşam aktivitelerimizi gerçekleştirebilmek için eklemlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eklemde meydana gelen incinme, yaralanma, zedelenme eklem ağrılarına sebebiyet vermektedir. İleri yaş hastalarda yaşa bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrılarının travma sonucu oluşması da mümkündür. Eklem ağrılarının ilerlemesi kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle eklem ağrıları bir an önce tedavi edilmelidir. Eklem ağrıları tedavi yöntemleri eklemde meydana gelen hasarın ya da zedelenmenin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Eklem Ağrılarının Oluşmasına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Hastaların yapısına göre farklılık gösteren eklem ağrıları kimi hastalar için hafif hissedilirken kimi hastalar için çok şiddetli hissedilmektedir. Eklem ağrıları günümüzde ileri yaş hastalarda ve gençlerde görülmektedir. İleri yaş hastalarda yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalık genç hastalarda aşırı kilo, travma sonucu, yoğun spor aktivitelerin yapılması sonucu görülmektedir. Ayrıca eklem ağrıları kireçleme, bağ dokusunun hasar görmesi ya da çeşitli romatizmal hastalıklar sonucu da oluşmaktadır.

Eklem Ağrıları Tedavi Yöntemleri

Hastanın ekleminde meydana gelen eklem ağrıları dışında eklemdeki şişlik ve sertlikte eklemdeki hasarın belirtileri arasında gösterilmektedir. Ayrıca eklemin genişlemesi ve deforme olması da eklem hasarı belirtileri arasında yer almaktadır. Hasar gören eklemde kızarıklık, eklemde kilitlenme durumları da meydana gelmektedir.

Hastanın yaşamış olduğu belirtiler sonrasında beklemeden alanında uzman ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir. Tedaviye geç başlanması tedavi sürecinde uygulanılacak yöntemlerin farklılaşmasına neden olmaktadır.

Eklem ağrıları tedavi yöntemleri arasında öncelikli olarak hastanın muayene edilmesi ve eklemde oluşan hasarın boyutunun görüntülenmesi gerekmektedir. Eklem yüzeyinde meydana gelen hasar sonucu hastaya çeşitli ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan bu ilaç tedavisinde amaç hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acıyı azaltmaktır. Ayrıca ağrıyan bölgeye çeşitli enjeksiyonlar da uygulanmaktadır. Eklem ağrılarının hafifletilmesi ve ekleme hareket kazandırmak amacıyla çeşitli fizik tedavi egzersizleri de uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda uzman ortopedi cerrahı cerrahi operasyona başvurmaktadır.

Eklem Ağrılarında Cerrahi Müdahale

Uzman ortopedi cerrahının yapmış olduğu muayene sonrası hastanın cerrahi operasyona uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Eğer hastanın genel sağlık durumu cerrahi müdahaleye uygun değilse ameliyat ertelenmektedir. Bu süreçte hastanın ameliyata uygun olması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hastanın ameliyata uygun olması durumunda ameliyat süreci gerçekleştirilmektedir. Hastanın hasar gören ekleminin son raddeye ulaşması ve eklemin fonksiyonunu kaybetmesi durumunda protez uygulanmaktadır. Protezler, eklemin görevini üstlenmek amacıyla hastanın hasar gören eklemine yerleştirilmektedir. Eklem protezi cerrahisi günümüzde yaygın olarak başvurulan yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatları barındırmaktadır. Örneğin; diz protez ameliyatı ya da kalça protez ameliyatı düşük risk yüksek başarı oranına sahip ameliyatlardandır.

blank
blank