Eklem Ağrıları Nedir?

blank

Eklem Ağrıları Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Doktor Nejat Güney, ATV Avrupa ekranların yayınlanan Gülgün Feyman’ın sunduğu ve sağlık severlerin merakla takip ettiği “Hayatla Beraber” programının yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Nejat Güney, eklem ağrıları nedir? eklem ağrıları tedavisi nelerdir? gibi eklem ağrısı yaşayan hasta ve hasta yakınlarının merak ettiği birçok soruyu yanıtladı.

Eklem Ağrıları Nedir?

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi travma sonrası genç yaştaki hastalarda da görülen eklem ağrıları, kişilerin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Eklem ağrısı yaygın olarak ilerleyen yaşta otaya çıkmaktadır. Bu duruma paralel olarak eklem sıvısının azalması ve kıkırdak dokunun güç kaybetmesi ile eklem ağrısı meydana gelmektedir. Çeşitli hastalıklar ya da yoğun spor egzersizleri de eklem ağrılarının oluşmasına etki etmektedir. Eklem ağrıları kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Hasta ilerleyen süreçte hareket eklem ağrıları nedeniyle hareket zorluğu yaşamaktadır. Bu durumun ilerlemesini durdurmak amacıyla hastanın bir an önce uzman ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir.

Kadınlarda Bu Ağrılar Neden Daha Fazla Yaşanır?

Özellikle kadın hastalarda rastlanılan bir hastalıktır. Kadınlarda bu durum, erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülmektedir. Eklem ağrıları yoğun olarak yük taşıyan diz ve kalça eklemi gibi eklemlerde ortaya çıkmaktadır. Eklem ağrısı halk arasında kireçlenme olarak da bilinmektedir. Kireçlenme belirtileri ise hafif şiddetli ağrılar olarak başlar ve hastalığın ilerlemesi ile ağrılar şiddetini artırır. Eklem ağrısının ilerlemesi ile birlikte hasta, ilgili eklemini kullanmakta zorluk yaşmaktadır. Günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştiremeyen hastanın ağrılarını dindirmek amacıyla tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Tedavi Sürecinde Çözüm Yolları Nelerdir?

Hastada görülen yaygın olarak diz, kalça ya da omuz bölgesinde meydana gelmektedir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle hastaya teşhis konulması gerekmektedir. Alanında uzman ortopedi cerrahının tanıyı belirleyebilmesi için öncelikli olarak hastayı muayene etmelidir. Ayrıca uzman cerrah gerekli tetkikleri de gerçekleştirmelidir. Hastaya uygulanan çeşitli görüntüleme teknikleri sayesinde ağrıya neden olan eklem hasarının boyutu ortaya çıkmaktadır.  Bu sayede uzman ortopedi cerrahı, eklem ağrıları tedavisi sürecine başlamaktadır.

Eklem Ağrılarının Fazla Kilolarla İlgisi Var Mıdır?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan romatizmasaş hastalıklar, enfeksiyonlar ya da travma sonucu ortaya çıkabilir. Tedavi aşamasında hastaya öncelikli olarak ağrı giderici ilaç tedavisi, çeşitli enjeksiyonlar ve fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Ayrıca aşırı kilosu olan hastalara zayıflamaları da tavsiye edilmektedir. Çünkü aşırı kilo, diz ve kalça eklemine binen yükü artırdığı ve taşımasını zorlaştırdığı için eklemde oluşan hasarın ilerlemesine neden olmaktadır. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda uzman ortopedi cerrahının onayı ile hastaya cerrahi operasyonda gerçekleştirilmektedir. Eklemde oluşan hasarın son raddeye ulaşması ve hastanın ağrılarının uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen geçmemesi durumunda eklem protezi cerrahisi alanına başvurulmaktadır. Hastaya özel olarak hazırlanan protezler, hastanın hasar gören ve işlevini yerine getiremeyen ekleminin görevini üstlenmektedir. Bu sayede hasta yaşamına ağrısız bir şekilde devam etmektedir.

blank
blank