Düz Tabanda Yürüme Zorluğu Ve Tedavisi

blank

Düz Tabanlık Tedavisi

Halluks valgus ya da diğer bilinen adıyla baş parmak çıkıntısı, ayak başparmağının çeşitli nedenlerle iç tarafa doğru yamulması ve tarak kemiği büyümesi ile oluşan ortopedik bir hastalıktır. Ayakta meydana gelen deformite çeşitli hastalıklar ile ortaya çıkmaktadır. Halluks valgus, kuşaklar arası genetik geçiş gösterse de hastalık, ucu sivri ayakkabı giymek, düz tabanlık ve basma bozuklukları gibi çevresel faktörlerle de oluşabilmektedir. Günümüzde halluks valgus ve düz tabanlık tedavisi, ayak cerrahisi hekimleri tarafından uygulanmaktadır. 

Halluks Valgus Ve Düz Tabanlık

Halluks Valgus Ve Düz Tabanlık TedavisiHer insanın ayak ve bileklerinde çok sayıda kemik ve eklem yer alır. Bu eklem ve kemiklerde ayrıca onlarca tendon, bağ ve kas bulunmaktadır. Bu sayede ayak yapısı desteklenmektedir. Yetişkin insanların ayak tabanı incelendiğinde ayak kemeri adı verilen çukurluklar dikkat çekmektedir. Bu yapı ayrıca bireyin yürümedeki etkisini belirlemektedir. Ayak kemerinin baskı ve strese uyum sağlaması için esnek yapıda olması gerekmektedir. Ayak kemerlerinin az ya da hiç olmaması durumunda düztabanlık durumu ortaya çıkmaktadır. Halluks valgus ve düz tabanlık tedavisi ayak hastalıkları içerisinde yer almakta, uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. 

Düztabanlık Belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda ciddi sorunlara neden olmayan düztabanlık aşağıdaki belirtilerle anlaşılabilir;

 • Ayak bileği içi ve ayak kemerlerinde ağrı
 • Bel, kalça, diz eklemi ve baldırlarda ağrı
 • Bacaklarda hızlı yorulma
 • Ayaklarda uyuşma
 • Ayaklarda sertleşme
 • Ayak şişliği
 • Denge ve yürüme sorunları

Düztabanlık Nedenleri

Düz tabanda yürüme zorluğu ve tedavisi bilgilerine geçmeden önce düztabanlık nedenlerinin de bilinmesi gerekmektedir. Edinsel ve doğumsal olarak iki farklı durumlar ortaya çıkan düztabanlıkta edinsel sebepler;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet ve obezite
 • Ayak travmaları
 • Romatoid artrit olarak sıralanır.

Doğumsal nedenler ise beyin felci, vertikal talus, tarsal koalisyon ve kas distrofisi, bağ dokusu gevşekliği olarak sıralanmaktadır.

Düztabanlık Teşhisi

Doktor muayenesiyle başlayan düztabanlık teşhisinde ilk olarak bireyin daha önce geçirdiği hastalık ve varsa travmalar incelenmektedir. Öte yandan ayakkabılarda aşınmaya neden olan düztabanlık teşhisinde ayakkabılar da kontrol edilmektedir. Bir sonraki aşamada ayak parmaklarının kaldırılarak bacak ve ayaklardaki hareketler gözlemlenmelidir. Ortopedi uzmanı yürüyüş hareketlerini de inceleyerek rahatlıkla teşhis koyabilmektedir. Bu rahatsızlığın teşhisinde ayrıca manyetik rezonans ve röntgen gibi görüntülenme tekniklerinden yararlanılmaktadır.  

Düztabanlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halluks valgus ve düz tabanlık tedavisi Ortopedi ve Travmatoloji hekimlerinin ilgilendiği bir alandır. Ortopedi alanı ayrıca sinir sıkışması, eklem burkulması, diz kireçlenmesi gibi hastalıkların tedavisinde de hizmet vermektedir. Halluks valgus ve düz tabanlık tedavisi rahatsızlığın nedenlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer ağrı ve farklı sorunlara davetiye çıkarmıyorsa tedavi uygulanmamaktadır. Ancak bu süreçte ortez cihazlarından yararlanılarak düztabanlığın ortaya çıkardığı ağrılar hafifletilmektedir. Ek olarak ayaktaki kıvrımları destekleyen uygulamalar ile bireydeki şikayetler giderilebilmektedir.

Yine düztabanlık hastalığına bağlı ağrılarda fizik tedavi de tercih edilebilmektedir. Ağrıların azaltılması amacıyla buz tedavisi ve dinlenmenin yanı sıra ilerlemiş yaşlar için reçete edilecek ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Son olarak kısa aşil tendonuna bağlı olarak ortaya çıkan düztabanlık probleminde germe egzersizleri tavsiye edilmektedir. 

https://www.youtube.com/watch?v=H7UX9EUYBTk&ab_channel=OrtopediveTravmatolojiUzman%C4%B1Profes%C3%B6rDoktorNejatG%C3%9CNEY
blank
blank