Düz Tabanda Yürüme Zorluğu ve Tedavisi

blank

Tıptaki karşılığı Pes Planus olan düztabanlılık aynı zamanda taban düşüklüğü olarak adlandırılır. Her insanın ayak ve bileklerinde çok sayıda kemik ve eklem yer alır. Bu eklem ve kemiklerde ayrıca onlarca tendon, bağ ve kas bulunur ve ayak yapısı desteklenir. Yetişkin insanların ayak tabanı incelendiğinde ayak kemeri adı verilen çukurluklar dikkat çeker. Bu yapı ayrıca bireyin yürümedeki etkisini belirlemektedir. Ayak kemerinin baskı ve strese uyum sağlaması için esnek yapıda olması gerekirken, kemerlerin az ya da hiç olmaması durumunda düztabanlılık durumu ortaya çıkar. Haliyle düz tabanda yürüme zorluğu da mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir.

Düztabanlık Belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda ciddi sorunlara neden olmayan düztabanlık aşağıdaki belirtilerle anlaşılabilir;

 • Ayak bileği içi ve ayak kemerlerinde ağrı
 • Bel, kalça, diz eklemi ve baldırlarda ağrı
 • Bacaklarda hızlı yorulma
 • Ayaklarda uyuşma
 • Ayaklarda sertleşme
 • Ayak şişliği
 • Denge ve yürüme sorunları

Düztabanlık Nedenleri

Düz tabanda yürüme zorluğu ve tedavisi bilgilerine geçmeden önce düztabanlık nedenlerinin de bilinmesi gerekir. Edinsel ve doğumsal olarak iki farklı durumlar ortaya çıkan düztabanlıkta edinsel sebepler;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet ve obezite
 • Ayak travmaları
 • Romatoid artrit olarak sıralanır.

Doğumsal nedenler ise beyin felci, Vertikal talus, tarsal koalisyon ve kas distrofisi, bağ dokusu gevşekliği olarak sıralanmaktadır.

Düztabanlık Teşhisi

Doktor muayenesiyle başlayan düztabanlık teşhisinde ilk olarak bireyin daha önce geçirdiği hastalık ve varsa travmalar incelenir. Öte yandan ayakkabılarda aşınmaya neden olan düztabanlık teşhisinde ayakkabılar da kontrol edilir. Bir sonraki aşamada ayak parmaklarının kaldırılarak bacak ve ayaklardaki hareketler gözlemlenir. Ortopedi uzmanı yürüyüş hareketlerini de inceleyerek rahatlıkla teşhis koyabilmektedir.

Bu rahatsızlığın teşhisinde ayrıca , manyetik rezonans ve röntgen gibi görüntülenme tekniklerinden yararlanılır.

Düztabanlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düztabanlık tedavisi aslında rahatsızlığın nedenlerine bağlı olarak değişmektedir. Eğer ağrı ve farklı sorunlara davetiye çıkarmıyorsa tedavi uygulanmamaktadır. Ancak bu süreçte ortez cihazlarından yararlanılarak düztabanlığın ortaya çıkardığı ağrılar hafifletilebilir. Ek olarak ayaktaki kıvrımları destekleyen uygulamalar ile bireydeki şikayetler giderilebilir.

Yine düztabanlığa bağlı ağrılarda fizik tedavi de tercih edilebilir. Ağrıların azaltılması amacıyla buz tedavisi ve dinlenmenin yanı sıra ilerlemiş yaşlar için reçete edilecek ağrı kesiciler kullanılabilir. Son olarak kısa aşil tendonuna bağlı olarak ortaya çıkan düztabanlık probleminde germe egzersizleri tavsiye edilebilir.