Sinsi Hastalık: Doğuştan Kalça Çıkığı

blank

Doğuştan Kalça Çıkığı

Anatomik kalça yetersizliği, gelişimsel kalça çıkığı veya doğumsal kalça çıkığı gibi birden fazla farklı adlar ile kullanılmaktadır. Kalçanın anatomik yapısı ve işleyiş şekli doğuştan ya da bazı faktörlerden dolayı meydana gelen bozuklukların tümüne kalça çıkığı denmektedir. Çocuklarda da görülen kalça çıkığı erken tanı yöntemiyle anlaşılıp tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara sebebiyet veren sağlık sorunlarından biri olarak görülmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı

doğuştan kalça çıkığı

Kalça gelişimi, anne karnında 3’üncü ve 4’üncü aylarda başlayıp, doğum sonrası da devam etmektedir. Uyluk kemiği ile leğen kemiğinin eklem bölgesi gelişimi sırasındaki uyumsuzluğu  Kalça ekleminin tam oluşmamasına yol açmaktadır. Bu durum kalça çıkığına sebep olmaktadır. Doğumsal kalça çıkığı her 250 doğumda bir görülen fakat çoğu kez ihmal edilen önemli bir sağlık sorunudur. Teşhisi zamanında yapılıp müdahale edilmez ise, ciddi sakatlıklara sebebiyet vermektedir. Tüm bunları yaşanmaması için yeni doğan bebeklerin, kalça çıkığı muayenesi  mutlaka yapılmalıdır.

Ailesinde kalça çıkığı öyküsü bulunanlar ultrason ile de kontrol edilmelidir. Erkeklere oranla kızlarda daha fazla görülen doğumsal kalça çıkığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Fakat genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca bazı çocuklarda doğumun hemen ardından GKD (gelişimsel kalça displazisi) belirtilerini görmek mümkün olabilirken, bazılarında da hastalık uzun yıllar kendini belli etmeden kalabilir.

Doğuştan Kalça Çıkığı Tedavisi

Bebek yeni doğduğunda bazı kalçadaki çıkıklar 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. 3 hafta sonraki muayene ve kontrollerde eğer düzelme görülmediği taktirde alanında uzman doktorun ön gördüğü tedaviye başlanmaktadır. Erken dönemde teşhis edilen bu vaka da tedavi ameliyatsız yapılmaktadır. İlk altı ay sadece atel ve basit bazı önlemlerle kalça çıkığının tedavisi mümkün olmaktadır. Altı aydan büyük bebeklerde ise genel anestezi altında cerrahi işlem uygulamaları yapılmaktadır. Sonraki uygulama ise alçı uygulamalarıdır. Tedavi sonrası doktor muayenesi hayati önem taşımaktadır. Tedavi ilk altı ay içerisinde yapılırsa başarı oranı yüksektir.

Eskiden olan kundak uygulamasının kalkmasıyla bebeklerde oluşan doğuştan kalça çıkığı problemine yönelik ilk adım atılmıştır. Bebeklerde standart tedavi yöntemlerinden biri haline gelen pavlik bandajı, ilk altı ayda yapılmaktadır. Bu bandaj bebeği rahatsız etmeyecek şekilde tasarımı yapılmıştır. Bandaj bebeklerin bacaklarını birbirinden ayırır, bacakları bebeğin karnına doğru çekmesini sağlamaktadır. Bu durumda da kalça kemiğinin leğen kemiğine yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Üç ay ve daha ufak bebeklerde ortalama 6 ay kadar pavlik bandajı kullanılmaktadır. Pavlik  bandajı ilk 7 hafta içerisinde kullanıldıysa başarı oranı çok yüksektir. Tedavi başarı ortalaması 6-9 aydan sonraki uygulamalarda düşmektedir. Doğuştan kalça çıkığı tedavisi’nde gece ve gündüz olarak kullanılan bu bandajlar ortalama 2-3 ay kullanılmaktadır. Tedavinin işe yaramadığını düşünürse doktor, bebeği alçı tedavisine başlatmakta veya bebeğin bacaklarının askıya alınmasını denemektedir.

Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile doğuştan kalça çıkığının tanısı konulabilir.

Doğuştan Kalça Çıkığının Belirtileri Nelerdir?

-Bacaklarda uzunluk farkı,

– Ayaklarda oluşan şekilsel bozukluklar,

-Bacaklardaki kıvrımların farklı olması,

-Yürüme başlangıcında sendeleyerek yürüme,

-Yaşıtlarına göre daha geç yürüme,

-Bacaklardan birinin diğerine oranla daha az hareketli olması, doğumsal kalça çıkığının belirtileri arasındadır.

 

Prof. Dr. Nejat GÜNEY Doğuştan Kalça Çıkığı Hakkında Bilinmeyenleri Anlatıyor.

blank
blank