Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı

blank

Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı Olanlar

Kişinin yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen kalça çıkığı problemi doğum öncesi kalça eklemindeki gelişim bozukluğundan kaynaklanır. Yeni doğan bebeklere yapılan muayene sonucu kalça çıkığı tanısı konulur. Doğum sonrası erken  tedavi ile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Doğumsal kalça çıkığının fark edilmemesi yani tedavisinin yapılmaması veya geciktirilmesi durumunda ileri yaşlarda ciddi kalça problemleri yaşanmaktadır. Hastalığın geç fark edilmesi durumunda hastaya çeşitli kalça çıkığı ameliyatları uygulanmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı olanlar yaşamış oldukları sıkıntılardan kurtulabilirler.

Kalça Çıkığı Belirtileri Nedir?

Bebeklerde ve yetişkinlerde görülen kalça çıkığı belirtileri farklılık göstermektedir. Yenidoğan bebeklerde ya da çocuklarda görülen kalça çıkığı belirtileri; bebeğin bacak uzunluklarının farklı olması, bacak boğumlarının simetrik olmamasıdır. Yürüyen çocuklarda görülen belirtiler ise çocukta sağa sola sallanma, topallama olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin yürümesindeki gecikmede kalça çıkığı problemleri arasında yer almaktadır. Hastalığın geç fark edilmesi durumunda tedavi seçeneği olarak kalça çıkığı ameliyatı yapılmaktadır.

Kalça çıkığının veya kalça gelişim geriliğinin fark edilmemesi durumunda ileri yaşlarda kalça kireçlenmesi hastalığı görülmektedir.. Kalça kireçlenmesi sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Ayrıca hastanın kasık bölgesinde şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Kasık ağrısı, kalça hareketlerinde kısıtlanma, yürüme mesafesinin kısalması , bir bacağın diğerinden kısa olması ya da hastanın eğilirken, öne doğru uzanırken ağrı yaşaması yetişkinlerde görülen kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır.

İleri yaştaki Hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acının giderilmesi için hastaya kalça protezi ameliyatı uygulanmaktadır. İleri yaşlarda kalça çıkığı problemi olan hastalara uygulanan kalça protezi hastanın ağrılarının giderilmesi ve normal yaşama dönmesi için gerekli olmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı sonrası kalça protezi ameliyatı olanlar ameliyat sonrası uzman ortopedi cerrahının belirtmiş olduğu hususlara dikkat etmelidir.

Tedavi Edilmemiş Kalça Çıkığı Sonrası Protez Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Uzman ortopedi ve travmatoloji cerrahı tarafından hastaya uygulanabilecek doğumsal kalça çıkığı ameliyatı için hastanın gerekli muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumunun kalça protezi ameliyatına izin vermesi durumunda ameliyat planlanmaktadır. Günümüzde protez cerrahisi alanında yaşanan gelişmeler  başarı oranına da etki etmiştir. Kalça çıkığı sonrası yetişkinlerde yapılan protez ameliyatı sayısında son yıllarda ciddi artışlar olmuştur ve  Bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı Olanlar

Kalça çıkığı ameliyatı sonrası hastalar, oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek amacıyla belirli bir süre uzman ortopedi cerrahın gözetimi altında hastanede kalmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın proteze uyum sağlayabilmesi için yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle hasta koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir.

Kalça çıkığı ameliyatı olanlar ameliyat sonrası günlük yaşam aktivitelerini ağrısız bir şekilde yapabilmektedir. Ancak hastanın kalça protezlerinin yıpratmaması için uzman ortopedi cerrahının belirtmiş olduğu kurallara uyması gerekmektedir. Ayrıca hasta muayenelerini aksatmamalı, düzenli olarak doktor kontrollerine devam etmelidir.

 

blank
blank