Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı Olanlar

blank

Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı Olanlar

Kalça çıkıklığı, kişinin doğum esnasında ya da ileri yaşlarda çeşitli etkenlere bağlı olarak kalçasında meydana gelen bozukluklardır. Doğuştan kalça çıkığı hastalığının ilerlemesi durumunda hastaya cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Günümüzde doğuştan kalça çıkığı ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında yaşamış oldukları kalça ağrılarından kurtulmaktadır.

Genellikle kalça çıkığı ameliyatı olanlar yetişkin hastalardan oluşmaktadır. Çünkü hastalığın yenidoğan bebeklerde ya da çocuklarda fark edilmesi durumunda ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri ebeveynlerin kalça çıkıklığını fark etmesine olanak sağlamaktadır. Hastalığın erken dönemde fark edilmesi durumunda bebeğe uygulanan tedavi yöntemleri arasında pavlik bandaj yöntemi de yer almaktadır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?  

Kalça çıkıklığı sorunu tedavi edilmediği durumlarda kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri hemen fark edilemeyebilir. Bu durumda bebeğin mutlaka uzman hekimin kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Bebekte kalça çıkığı olup olmadığı ultrason yoluyla anlaşılmaktadır. Bu nedenle bebeğe muhakkak ultrason çekilmelidir. Bebeğe çekilen ultrasonun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yenidoğan bebeklere yapılan kundaklama işlemi ve bebeğe hareket edemeyecek kadar dar giysiler giydirilmesi doğuştan kalça çıkığının oluşmasına etki etmektedir.

Bebeklerde fark edilmeyen kalça çıkıklığı yürüme döneminde de kendini göstermektedir. Kalça çıkığı, çocuğun topallayarak yürümesine de neden olmaktadır. Erken dönemde doğumsal kalça çıkığının fark edilmesi durumunda bebeğe pavlik bandaj uygulaması yapılmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı olanlar genellikle ileri yaş hastalardır. Bu hastalar, kalça çıkığının fark edilmemesi ya da ileri yaşlarda kalça çıkığı hastalığının meydana gelmesi sonucu ameliyat olmaktadır.

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?  

Doğumsal kalça çıkığının fark edilmemesi durumunda hastalık ilerlemektedir. Kalça çıkığı hastalığı ilerlemesi halinde bu durum diğer kalça problemlerine de neden olmaktadır. Kalça çıkığı sonucunda kişide kalça kireçlenmesi hastalığının görülmesi mümkündür. Oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen kalça kireçlenmesi hastalığı kişinin kalça bölgesinde zaman zaman ağrılara neden olmaktadır. Hastanın kalça kireçlenmesi nedeniyle yaşamış olduğu bu ağrılar belirli bir süre sonra sürekli hale gelmektedir. Bu durumda hastanın bir an önce tedaviye başlaması gerekmektedir. Tedavi süreci için uzman ortopedi cerrahı hastayı muayene etmelidir. Çeşitli görüntülenme teknikleri kullanılarak hastanın kalça bölgesinde meydana gelen hasar ortaya çıkarılmaktadır. Hastaya koyulan tanı sonrasında tedavi süreci başlamaktadır.

Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı Olanlar

İleri yaş hastalarda ortaya çıkan kalça çıkığı probleminde hastaya Uzman Ortopedi Ve Travmatoloji hekimi tarafından cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı olanlar, ameliyat ardından kalça ağrısı problemlerinden kurtulmaktadır. Günlük yaşamına devam etmesine imkân tanımayan kalça ağrıları ameliyat ardından dindirilmektedir. Bu sayede hasta eski yaşam konforuna ulaşmaktadır. Hastaya uygulanan doğumsal kalça çıkığı ameliyatı sonrası kişinin belirli bir süre hastanede doktor gözetiminde kalması gerekmektedir.

Kalça çıkığı ameliyatında hastaya kalça protezi yapılmaktadır. Bu sayede hastanın kalça problemleri sona ermektedir. Protez cerrahi alanında yaşanan gelişmeler sayesinde günümüzde yaygın olarak yapılan kalça protezi ameliyatı yüksek başarı oranlarına sahiptir. Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı olanlar, ameliyatın yüksek başarısı ve düşük risk oranı sayesinde ameliyat sürecini geçirmektedir. Ameliyatın başarı oranı da çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kalçadaki hasarın boyutu ya da ameliyatı yapacak uzman ortopedi cerrahının tecrübesi kalça protez ameliyatı başarı oranını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

blank
blank