Beyaz TV’de Doğumsal Kalça Çıkığını Konuştuk…

blank

Doğumsal kalça çıkığı veya doğumsal kalça gelişim bozukluğu olarak isimlendirilen hastalık anne karnında bebeğin kalçasında meydana gelen gelişim bozukluğu ve bunun sonucu meydana gelen kalça ekleminin yapısal kusurudur

Doğumsal kalça çıkığı nasıl teşhis edilir?

Her yeni doğan bebek çocuk ortopedistleri tarafından muayene edilmelidir. Ailesinde kalça çıkığı problemi olan bebekler muayene dışında ultrason denilen tamamen zararsız bir tanı yöntemiyle kontrol edilmelidir. Kalça çıkığı veya kalça gelişim geriliği tespit edilen bebekler derhal tedaviye alınmalı ve atel, bandaj gibi yöntemlerle büyüme sürecinde kalçanın normal yapısına kavuşması sağlanmalıdır. Bu tedavide başarı sağlanamazsa cerrahi yöntemlere başvurulabilinir.

Kalça çıkığı tedavisi gören bebekler ileri yaşlarda ne tür problemlerle karşılaşabilir?

Tedavi görsün veya görmesin kalça gelişim bozukluğu bulunan bebeklerin bir kısmı 20’li yaşlardan sonra kalçalarında ağrı şikayetiyle karşılaşabilir. Böyle hastalarda çeşitli cerrahi girişimler uygulanabilir. Bazılarını da total kalça proteziyle tedavi etmek gerekebilir.

Hangi kalça çıkıklığı olan hastalara total kalça protezi yapmak gerekebilir?

Erişkin yaşta kalça çıkığı olup ağrı şikayeti bulunan ve kalça gelişim geriliği olup kireçlenme meydana gelmiş hastalara tek çözüm olarak total kalça protezi önerilmektedir.