Doğumsal Kalça Çıkığı Risk Faktörleri

blank

Doğumsal kalça çıkığı risk faktörleri

Gelişimsel kalça displazisi ya da yaygın olarak bilinen adıyla doğumsal kalça çıkığı hastalığı, kalça eklemindeki bozukluktan kaynaklanan ortopedik bir hastalıktır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen doğumsal kalça çıkığı hastalığına yetişkinlerde de rastlanmak mümkündür.

Doğumsal kalça çıkığı risk faktörlerinin oluşumuna etki eden çeşitli nedenler bulunmaktadır. Özellikle aileler tarafında yapılan kundaklama yöntemi doğumsal kalça çıkığı risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Doğuştan gelen kalça çıkığı hastalığı çoğunlukla ilk doğan kız bebeklerde görülmektedir. Bebekte görülen kalça çıkığı hastalığı, anne karnında ortaya çıkmaktadır. Bu duruma etki eden etmenler arasında genetik faktörler yer almaktadır. Daha önce ailesinde kalça çıkığı hastalığı görülmüş kişilerde aynı hastalığa rastlamak mümkündür. Ayrıca doğum esnasında bebeğin ters pozisyonda gelmesi de doğumsal kalça çıkığı riskleri arasında yer almaktadır. Bebeğin dünyaya gelmesi ardından hareket etmesine olanak vermeyen kıyafetler giydirilmesi ya da bebeğe yapılan kundaklama da en çok yapılan doğumsal kalça çıkığı risk faktörlerindendir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Kalça çıkığı hastalığının erken teşhis edilmesi durumunda uzman ortopedi ve travmatoloji cerrahının hastaya uygulayacağı tedavi yöntemi de farklılık göstermektedir. Yenidoğan bebeklerde ya da çocuklarda özellikle ailesinde gelişimsel kalça displazisi hastalığı bulunuyorsa, ebeveynlerin muhakkak bebeğin genel muayenesini yaptırması ve ultrason çektirmesi gerekmektedir. Bu durum hastalığın teşhis edilmesi sonrası uygulanılacak tedavi yöntemine karar verilmesi açısından önemlidir.

Doğumsal kalça çıkığının tedavi edilmeme durumunda hastalık ilerler ve başka rahatsızlıklara sebep olur. Doğumsal kalça çıkığı yetişkin hastalarda kalça kireçlenmesine neden olmaktadır. Hasta, kalça kireçlenmesi sonucu kasıklarında ve kalça bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder. Bu durumda hastanın muhakkak uzman ortopedi cerrahına görünmesi gerekmektedir. Hastanın muayene edilmesi ardından çeşitli görüntülenme teknikleri ile hastalığın boyutu ortaya çıkmaktadır. Uzman cerrah yapılan tetkikler sonrası hastaya uygulanılacak tedavi yöntemini belirlemektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Ameliyatı    

gelişimsel kalça displazsizi

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kalça çıkığı, hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir. Doğumsal kalça çıkığı risk faktörleri hastalığın oluşmasına etki etmektedir. Hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek için erken teşhis ve tedavi hayati önem taşımaktadır.

Genellikle yeni doğan bebeklerde ya da çocuklarda kalça çıkığı rahatsızlığının görülmesi durumunda ameliyat dışı çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak hastalığın ilerlemesi ve hastanın yaşamını giderek olumsuz etkilemesi halinde kişiye uzman ortopedi hekimi tarafından cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Gelişimsel kalça displazisi ameliyatında hastaya kalça protezi uygulanmaktadır. Kalça protezlerinin amacı hastanın kalça çıkığı nedeniyle yaşamış olduğu ağrı ve acıyı dindirmektir. Ameliyat, hastanın yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Kalça protez ameliyatları deneyimli uzman ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu sayede ameliyatta yüksek başarı oranı yakalanmaktadır. Hastaya uygulanan cerrahi operasyon sayesinde yetişkin hastalarda görülen doğumsal kalça çıkığı tedavi edilmektedir.

blank
blank