Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

blank

Doğuştan Kalça Çıkığı Nedir?

Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

Doğuştan meydana gelen doğumsal kalça çıkığı çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. Çocuk sahibi olacak ya da yeni çocuk sahibi olmuş birçok aile doğumsal kalça çıkığı nedir? sorusunun yanıtını merak ediyor. Doğumsal kalça çıkığı hastalığı, tedavi edilmeme durumunda kalıcı sakatlıklara ya da daha ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Doğumsal kalça çıkığı hastalığında üst bacak kemiği ile kalça eklemi arasında uyumsuzluk bulunmaktadır. Ayrıca hastalık kız bebeklerde erkek bebeklere göre daha fazla görülmektedir. Bu yazımızda doğumsal kalça çıkığı nedir? sorusunu inceleyeceğiz.

Doğumsal Kalça Çıkığı Kimlerde Görülmektedir?

Doğumsal kalça çıkığı bazen ileri yaşlarda fark edilirse de yenidoğan bebeklerde görülen bir kalça problemidir. Doğuştan gelen kalça çıkığı sorunu, bebeğin anne karnındaki gelişimi esnasında, kalça ekleminin oluşumundaki bir bozukluktan kaynaklanmaktadır. Doğumsal kalça çıkığının genellikle ilk doğan bebeklerde, makat gelişiyle dünyaya gelen bebeklerde ve ailesinde kalça çıkığı problemi olan kişilerde  görülme olasılığı daha yüksektir. Hastalık belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Tek taraflı çıkık olan  bebeğin bir bacağı diğerine göre daha kısadır. Bacak boğumları simetrik değildir. Çıkık olan taraf bacağı yana doğru normal bacağa göre daha az açılmaktadır. Kalça çıkığı olan bebekler normal bebeklere oranla daha geç yürürler. İki taraflı çıkıklarda bebekler 2 yaş civarında yürümeye başlar ve her iki yana sallanarak yürürler.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilmektedir? 

Yeni doğan bebekte doğuştan kalça çıkığı hemen fark edilmesi ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu durumda büyük olasılık ile ameliyata gerek kalmadan kalça çıkığı, iyileşmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde görülen kalça çıkığı veya kalça gelişim geriliği problemi bazen 2-3 ay içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bebeğe klinik ve ultrason ile muayene yapılmaktadır. Muayene sonrası bebeğin kalçasında düzelme görülmüyorsa uzman hekim tarafından daha etkili tedavi süreci başlatılmaktadır. Kalça gelişim geriliği ilk 6 ayda sadece atel ve bazı basit önlemler sayesinde tedavi olabilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi tedaviye de başvurmak söz konusu olabilir. İlerleyen süreçlerde bebeğin doğumsal kalça çıkığı rahatsızlığının fark edilmemesi durumunda erken yaşlarda kalça ağrısı ve kireçlenme gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Kalça Çıkığı Nasıl Fark Edilmektedir?

Çoğunlukla bebeklerde görülen kalça çıkığı, bebeğin anne karnındaki gelişimi esnasında ortaya çıkmaktadır. Kalça çıkığı, kalça ekleminin oluşumundaki bir bozukluktan kaynaklanmaktadır. Kalça gelişimindeki bu problem iki farklı şekilde kendini göstermektedir. Bunlar arasında;

  1. Uyluk kemiği yuvasının içindedir ancak yuvanın örtünmesi iyi değildir.
  2. Uyluk kemiği yuvanın dışına çıkmıştır.

Birinci şekle kalça gelişim geriliği, ikincisine ise doğumsal kalça çıkığı adı verilmektedir. Doğumsal kalça çıkığı hastalarında tedavi ne kadar erken başlarsa alınacak sonuçlar da o kadar iyi olur. Bu sebeple yenidoğan bebeklerin, özellikle ailesinde kalça problemi varsa, muhakkak bir çocuk ortopedisti tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrolün dışında bebeğe hiçbir zararı olmayan ultrason adını verdiğimiz tanı yöntemiyle de bebeğin kalçasında herhangi bir problem olup olmadığı çok rahat bir şekilde anlaşılabilir.

blank
blank