Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir?

blank

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Doktor Nejat Güney, Beyaz TV’de yayınlanan “El bebek gül bebek” programının yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Nejat Güney 40 yıla aşkın tecrübesi ile kalça çıkığı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. İçeriğin devamında doğumsal kalça çıkığı nasıl tespit edilir?, Kalça çıkığı belirtileri nelerdir? gibi merak edilen birçok sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir?

Erken dönemde fark edilmediği durumda kalıcı sakatlıklara yol açan doğumsal kalça çıkığı günümüzde çoğunlukla yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda görülen bir hastalıktır. Ayrıca doğumsal kalça çıkığı problemi erkek bebeklere oranla kız bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeğin anne karnında gelişirken meydana gelen bazı problemler kalça çıkığı rahatsızlığına neden olmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı yaygın olarak kız bebeklerde, ilk bebeklerde, makat gelişi ile doğan bebeklerde ve ailede kalça çıkığı rahatsızlığı olan kişilerde görülmektedir. Bebeklerde kalça çıkığının tespit edilmesi durumunda muhakkak ortopedi cerrahı tarafından tedavi işlemi gerçekleştirilmelidir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen doğumsal kalça çıkığının belirtileri; bebeğin bir bacağının daha kısa görünmesi, uyluktaki cilt kıvrımlarının asimetrik olması doğumsal kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer doğumsal kalça çıkığı problemi bebeklikte anlaşılamamışsa doğumsal kalça çıkığı vakası olan çocukta, yürümeye başlarken yalpalanma, topallama görülebilmektedir. Yeni doğan bebekte kalça çıkığı probleminin yaşanıp yaşanmadığı uzman hekimin kalça kontrolleri yapması gerekli tetkikleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer bebekte doğumsal kalça çıkığı problemi görülmüşse hasta bir ortopedi doktoruna yönlendirilmelidir. Doğuştan kalça çıkı probleminin tedavisine erken başlanması tedavi sonuçlarını da olumlu etkilemektedir. Ancak geç kalınmış doğumsal kalça çıkığı hastalığında cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

 Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Doğumsal kalça çıkığı problemi sürekli gelişim göstermekte ve ilerleyen süreçte hastanın yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı durumlarda çocuk büyürken çeşitli etkenlerle birlikte hastalık kendiliğinden düzelebilmektedir. Ancak doğumsal kalça çıkığı hastalığının düzelmediği durumlarda kalça çıkığı ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Doğuştan kalça çıkığı belirtileri genellikle doktor muayenesi sırasında fark edilmektedir. Yeni doğan bebeklerin mutlaka ultrason ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Bebeğe uygulanan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yeni doğan bebek 3.5 kilonun üstünde dünyaya gelmişse ya da çoklu gebelik de söz konusu ise bebeğe kalça çıkığı tanısı konulmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • İki baca arasında uzunluk farkı olması
  • Kalça ekleminin sınırlı olarak hareket ettirilmesi
  • Yürüyen bebeklerde aksama
  • Yaşıtlarına göre geç yürüme
  • Bacaklar arasındaki genişliğin normalde fazla olması kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır.

blank
blank