Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

blank

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumsal kalça çıkığı nasıl anlaşılır?

Doğumsal kalça çıkığı nasıl anlaşılır? Sorusu hem ebeveynler hem de tedavi görmemiş doğumsal kalça çıkığı belirtileri gösteren ileri yaşta kişiler tarafından sorgulanmaktadır. Birçok yeni ebeveyn olmuş anne ve baba bebeklerinde kalça çıkığı problemi olup olmadığını merak etmektedir. Hastalığın fark edilmesini sağlayan belli başlı bulgular vardır.

Kalça çıkığı günümüzde erken tanı konulması sonrası basit yöntemler ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Yaygın olarak yenidoğan bebeklerde görülen kalça çıkıklığı sorunu çeşitli nedenlere tedavi edilemez ise ileri yaşlarda hastalarda çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğanlarda doğumsal kalça çıkığı belirtileri nelerdir? Sorusu aileler tarafından uzman cerrahlara sorulmaktadır. Bebeklerde görülen kalça çıkığı belirtisi arasında genetik faktör oldukça önemlidir. Ailesinde daha önce kalça çıkıklığı problemi olan kişilerde hastalığın görülmesi daha yaygın olmaktadır. Ayrıca annelerin ilk dünyaya getirdikleri bebekleri ya da ilk kız çocuklarında doğumsal kalça çıkığı riski daha yaygındır.

Hastalığın başarılı tedavisi için erken teşhis ve tanı gerekmektedir. Çünkü hastalık ilerledikçe kişinin tedavisinde uygulanan yöntemler farklılaşmakta cerrahi operasyonlara kadar uzanmaktadır. Ayrıca bebeğin ters gelmesi ya da çoklu gebeliklerde doğumsal kalça çıkığı görülme olasılığı daha yüksektir.

Bebeğin doğum sonrası fark edilmeyen doğumsal kalça çıkığı  ilerleyen zamanlarda bebeğin geciken  yürüme ve aksaması ile anlaşılabilmektedir. Çocuğun topallayarak yürümesi ya da bir bacağının diğerinden kısa olması doğumsal kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu durumlarda bebek büyüdüğü için bebeğe uygulanacak tedavi yöntemi de farklı olmaktadır. Yetişkinlerde görülen kalça çıkığı belirtileri de kasık ağrısı, topallayarak yürüme, bir bacağın diğer bacağa göre daha kısa olması gibi durumlar sonucunda anlaşılmaktadır. Doğumsal kalça çıkığı hastalığının ileri yaşlarda kalça kireçlenmesi gibi çeşitli hastalıklara neden olmaması için hastanın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doğuştan gelen kalça çıkıklığı tedavi yöntemleri hastalığın fark edilme süresine bağlıdır. Erken dönemde fark edilen kalça çıkıklığı tedavisi basit yöntemler ile iyileşebilmektedir. Özellikle ailelerin yeni doğan bebekler için ya da ileri yaş hastalarda görülen kalça çıkıklığı için doğumsal kalça çıkığı nasıl anlaşılır sorusu uzman hekimlere sıklıkla sorulan, merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Yenidoğan bebeklerde bebeğe yapılan fiziki muayene ve ultrason doğumsal kalça çıkığının fark edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle bebeğe muhakkak ultrason çekilmesi gerekmektedir. Bebeğe uygulanan ultrason da bebek herhangi bir zarar görmemektedir.

Doğuştan kalça çıkığının erken dönemde fark edilmemesi hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Kalça çıkığı sonucu oluşan kalça kireçlenmesi hastanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Hasta kalça kireçlenmesi nedeniyle kalça bölgesinde şiddetli ağrılar hissetmektedir.

Bu durumda hastaya uzman ortopedi cerrahının kararı ile cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. İleri yaşlarda kalça problemli hastalara uygulanan kalça protezi ile hasta eski konforlu yaşamına geri dönebilmektedir. Kalça protezi ameliyatının başarısı ameliyatı gerçekleştirecek uzman hekimin deneyimi ve tecrübesi ile paralellik göstermektedir.

blank
blank