Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri

blank

Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri

Vücudumuzda bulunan kalça ekleminde doğuştan ya da bazı faktörler sonucunda çeşitli bozukluklar meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de kalça çıkığı olarak bilinmektedir. Günümüzde yaygın olarak yenidoğan bebeklerde, çocuklarda ya da ileri yaş hastalarda doğumsal kalça çıkığı belirtileri görmek mümkündür. Doğumsal kalça çıkığı belirtisi gösteren kişilerin vakit kaybetmeden muhakkak uzman ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir. Birçok hastalıkta olduğu gibi doğumsal kalça çıkığı rahatsızlığında da erken tanı hastalığın tedavi aşamasında önemli rol oynamaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri Nedir?

Yenidoğan bebeklerde ya da çocuklarda görülen doğumsal kalça çıkığı belirtileri genellikle aileler tarafından ilk etapta fark edilmemektedir. Bu nedenle yenidoğan bebeğe muhakkak ultrason çekilmesi gerekmektedir. Yürümeye başlayan çocuklarda doğumsal kalça çıkığı belirtisi olarak; içe doğru basab ayak, bir bacağın yürürken aksaması, kalça bölgesindeki derinin gerilmesi yer almaktadır.

Yetişkinlerde görülen kalça çıkığı belirtileri ise hastanın yalpalayarak yürümesi, hastanın iki bacağı arasında kısalık görülmektedir. İlerleyen süreçte kalça çıkığı hastada kalça kireçlenmesine neden olmaktadır. Kalça kireçlenmesi ile birlikte hastanın kasık bölgesi, uyluk bölgesi ve diz bölgesinde ağrı meydana gelmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Oluşur?

Gelişimsel kalça çıkığı ya da diğer bilinen adıyla doğumsal kalça çıkığı, kalça eklemindeki bir gelişim problemidir. Doğumsal kalça çıkığı genellikle ilk gebelikte ortaya çıkmaktadır. Doğuştan kalça çıkına etki eden diğer faktörler arasında ailende daha önce meydana gelen kalça çıkığı durumunun olup olmaması ya da doğuştan gelen çeşitli hastalıklarda kalça çıkığı oluşumuna etki etmektedir. Doğumsal kalça çıkığı hastalığının fark edilmesi durumunda bir an önce tedaviye başlanması gerekmektedir. Hastaya uygulanılacak tedavi kalça çıkığının durumuna ve hastanın yaşına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bebeklerde erken dönemde fark edilen kalça çıkığı hastalığında herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır. Ancak ileri yaşlarda doğumsal kalça çıkığı belirtileri görülmesi durumunda uzman ortopedi hekiminin muayenesi sonrası hastaya cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Ameliyatı

Tıpta yaşanan gelişmeler protez cerrahi alanında da bir dizi yeniliğe olanak sağlamıştır. Günümüzde kalça çıkığı hastalığı için uzman ortopedi ve travmatoloji cerrahları tarafından kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. İleri dönemde kalça çıkığı probleminin tedavi edilmemesi sonucunda kişide kalça kireçlenmesi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kalça kireçlenmesinin neden olduğu ağrı ve acıyı dindirmek için hastaya cerrahi olmayan tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında; ağrı giderici ilaçlar, çeşitli enjeksiyonlar ve fizik tedavi egzersizleri yer almaktadır.

Hastaya uygulanılan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, hastanın ağrılarının dinmemesi durumunda kişiye kalça protez ameliyatı yapılmaktadır. Kalça protez ameliyatı, hastanın yaşam kalitesini artırmayı, ağrı ve acılarını azaltmayı hedeflemektedir. Ameliyat günümüzde uzman ortopedi ve travmatoloji cerrahları tarafından yaygın olarak uygulanılan yüksek başarı oranlarına sahip cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır.

blank
blank