Dizlerimin Bağı Çözüldü!!

blank

Dizin hayatımızdaki rolü tartışmasızdır. Hareketlerimizin şeklini, hızını ve devamını sağlayan en önemli organlarımızdan biri olduğunu kabul edecek olursak, sağlığına da bir o kadar dikkat etmemiz gerekir. Hareketli hayatımız dizlerimize çok yükler bindirecek olsa bile, stabil olmasını sağlayan bağlar olduğu sürece herhangi bir sorunla karşılaşmayız.

Dizdeki Bağların Önemi Nedir? Diz Bağı Neden Kopar?

Çapraz bağ dizin içerisinde önde ve arkada çapraz şekilde bulunur, uyluk ve kaval kemiklerini birbirine bağlar ve gergin bir ip misali dizin öne arkaya kaymasını önler. Yan bağlar ise dizin iç ve dış tarafında bulunur. İç yan bağ uyluk kemiği ile kaval kemiğini, dış yan bağ ise uyluk kemiği ile kaval kemiğinin yanındaki ince kemiği birbirine bağlar. Dizin sağa ve sola doğru açılanmasını önler.

Hızlı bir şekilde yön değiştirme, yukardan atlama, hızlı koşarken aniden durma ve spor aktiviteleri sırasında ani çarpmalar, diz üzerine düşme, dizde zorlama ve benzeri sebepler bağların yırtılmasına veya kopmasına sebep olabilir.

Teşhis ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çapraz bağ yırtıldığında kopma sesi duyulur ve Diz boşa basıyormuş gibi hissedilir.  2-3 saat sonra şişer ve ağrı oluşmaya başlar. Bu durumda buz uygulaması ve dizin yukarıda tutulması ilk önlemlerdir. Sonrasında uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra gerekli tedavi yöntemine karar verilir. Gençler için daha çok ameliyat önerilir ve ameliyat genellikle artroskopi şeklinde kapalı yapılır. Sonrasında dizlik kullanılması  ve kas sistemini güçlendirici fizik tedavi yöntemleri uygulanılır. Yaşlılarda ise ameliyata çok gerek duyulmaz yapılacak olan egzersizler ve kas güçlendirici yöntemler tedavi sürecinde etkilidir.