Dizlerde Kireçlenme Neden Olur?

blank

Dizlerde Kireçlenme Neden Olur?

Birçok kişi yaşamış olduğu diz ağrıları nedeniyle günlük hayatına devam etmekte zorluk yaşıyor. Kişinin diz ağrılarının oluşmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında diz kireçlenmesi gelmektedir. Diz kireçlenmesi, diz kıkırdağının aşınması, yıpranması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin diz kireçlenmesi hastalığının önüne geçebilmesi için dizlerde kireçlenme neden olur? Sorusuna yanıt bulması gerekir. Çünkü eklem kireçlenmesi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

Gençlerde Dizlerde Kireçlenme Neden Olur?

Eklem Kireçlenmesi

Çoğunlukla ileri yaş hastalarda görülen diz kireçlenmesi ya da tıbbi adıyla gonartroz hastalığı son zamanlarda genç yaşlardaki hastalarda da rastlanılan bir rahatsızlıktır. Diz ağrısı yaşayan genç yaşlardaki hastalar dizlerde kireçlenme neden olur? Sorusunun yanıtı için araştırmalar yapmaktadır. Genç yaşta dizde eklem kireçlenmesi oluşumunu tetikleyecek birkaç faktör bulunmaktadır. Hastanın beslenme bozukluğuna bağlı olarak aşırı kilolu olması diz kireçlenmesini etkilemektedir. Dizlerin sürekli olarak fazla kiloyu taşıması zaman içerisinde aşırı yıpranmasına neden olmaktadır.

Ayrıca genç hastalarda çoğunlukla sportif yaralanmalar sonucu diz kireçlenmesi oluşmaktadır. Dizin ağır darbe görmesi kıkırdak yapıda hasara yol açmaktadır. Kıkırdak yapıda oluşan hasarın ilerlemesi sonucu da diz kireçlenmesi meydana gelmektedir. Kireçlenme nedeniyle oluşan diz ağrıları genellikle yavaş yavaş başlamakta ve zaman içerisinde artmaktadır. İlerleyen süreçte diz ağrıları kalıcı duruma gelmektedir. Bu durumda biran önce uzman ortopedi cerrahına başvurulması gerekmektedir.

Yaşlılarda Dizlerde Kireçlenme Neden Olur?

İlerleyen yaşa bağlı olarak kişide dizde kireçlenme meydana gelme riski artmaktadır. Günümüzde yaşlıların korku rüyası olan diz kireçlenmesi hastanın merdiven çıkmasını, oturup kalkmasını engellemektedir. Hastalar yaşamış olduğu ağrıları hafifletmek için uzman hekimlere dizlerde kireçlenme neden olur? Sorusunu sormaktadır. Diz ekleminin yaşa bağlı olarak hasar görmesi, eklemi yoracak, yıpratacak faaliyetlerde bulunulması kireçlenme hastalığını tetiklemektedir. Diz kireçlenmesi eklem kıkırdağında başlayarak tüm eklemlere yayılmaktadır. Bu nedenle eklem kireçlenmesi kişide ağrı ve fonksiyon kaybına neden olmaktadır. Hasta da görülen diz kireçlenmesi rahatsızlığının önüne geçmek amacıyla hastaya çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Ve Diz Protezi Ameliyatı

Hastanın diz ekleminin aşırı yıpranması, hasar görmesi diz ağrılarına neden olmaktadır. Diz protezleri hastaya uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hastanın diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermemesi durumunda diz protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Diz protez ameliyatları günümüzde sıklıkla uygulanan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Kireçlenme hastalığı gibi çeşitli diz hastalıklarında diz protezi uygulanmaktadır. Diz protez ameliyatları düşük riske ve yüksek başarı oranlarına sahiptir. Hasta, diz protez ameliyatı sonrası eski yaşamına geri dönmektedir. Ayrıca hastanın eklem kireçlenmesi nedeniyle yaşamış olduğu ağrı ve acıları sona ermektedir. Diz protezi ameliyatı esnasında hastanın hasar gören diz eklemine yerleştirilen diz protezleri dizin görevini üstlenmektedir. Hasta ameliyat sonrası birkaç gün hastanede uzman hekimin gözetimi altında kalmaktadır.

blank
blank