Dizimde Takılma Hissi Var Ne Yapmalıyım?

blank

Diz eklemlerinde görülen ağrılar bazen dizde takılma hissi, dizi hareket ettirememe gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu durum gündelik yaşamı kısıtlarken bireyler Dizimde takılma hissi var ne yapmalıyım? sorusuna yanıt aramaya devam etmektedir. Öte yandan dizdeki takılma hissi aslında farklı problemlerin habercisi de olabilmektedir. Gün boyu vücudun yükünü taşıyan dizler farklı sorunları beraberinde getirmektedir. Diz eklemleri şüphesiz vücudun en karmaşık yapılarından biridir.

Gündelik hareketlerin yapılması sırasında; ayakta dururken, otururken ya da yürürken vücudun her zaman sağlıklı diz eklemlerine ihtiyacı vardır. Ayrıca bağlar, kemik ve yumuşak dokudan oluşan eklemlerde yaşanacak sorunlar doğal olarak günlük  yaşamı etkilemektedir.

Dizdeki takılma hissi de aşırı kilo ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar arasında yer almaktadır.

Dizde Takılma Hissi ve Menisküs Yırtıkları

Dizimde Takılma Hissi Var Ne Yapmalıyım?Diz eklemlerinde yaşanabilecek yaralanmalarından biri olan menisküs yırtıkları çoğu zaman dizde takılma hissi gibi şikayetlere neden olmaktadır. Daha çok yürürken yaşanabilecek olan dizde takılma hissine ek olarak burkulma ve diz eklemlerinde ani boşalma hissi de menisküs yırtıklarının belirtisi olarak görülmektedir. Gençlerde diz ekleminde istenmeyen travmalar sonucu oluşan bu yırtıklar ileri yaşlarda  eklemin vücut yükünü kaldırabilme özelliğini yitirmesiyle de oluşabilmektedir. Her kesimden insanı ilgilendiren bu problemin basit bir travma ile ortaya çıkması nadirdir. En belirgin özelliği şiddetli ağrı duyulması ve kısa süre sonra dizin şişmesidir.

Daha sonra bazen  dizde kilitlenme ve takılmalar hissedilmektedir. Burada dizimde takılma hissi var ne yapmalıyım? sorusunun yanıtı önem taşımaktadır. İleri yaşlardaki diz ağrıları çoğu kez diz kireçlenmesi nedeniyle görülmekte olup bu hastalığın ilerlemiş dönemlerinde menisküs yırtıklarının kendiliğinden oluştuğu ve tek başına ağrı nedeni olmadığı bilinmelidir.

Dizde Takılma Hissi ve Çapraz Bağ Yaralanması

Diz eklemi problemleri arasında yerini alan bir diğer durum çapraz bağ yaralanmasıdır. Dizde takılma hissi için öncelikli olarak tanı koyulabilmesi için kontrol edilmesi gerekmektedir. Çapraz bağ yaralanmaları daha çok sporcularda ciddi travmalar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Genç ve sporcularda cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bu yaralanma, ileri yaşlarda oluştuğunda, hastaya normal günlük yaşamında zorluk yaratmıyorsa tedavi gerektiren bir durum değildir.

Dizimde Takılma Hissi Var Ne Yapmalıyım?

Diz bölgesinde bulunan kıkırdak yapı, birtakım çevresel faktörlerle beraber genetik durumlar, ağır yük taşıma, travma ve kaza gibi nedenlerle bozulmaktadır. Dizdeki takılma hissiyle yakından ilişkili olan bu duruma tanı konulduktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu durumun kesin tedavisi yoktur. Yapılan bütün girişimlere karşı yıllar içerisinde hastalık sinsice ilerlemeye devam etmektedir. Burada tedaviden amaç; hastanın günlük yaşamını olumlu yönde etkilemektir. Ağrı kesiciler, fizik tedavi, diz içine yapılan iğneler, kilo verdirme, baston veya yürüteç kullandırma ilk akla gelen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bugün en yaygın tedavi çok ilerlemiş ve ağrısı kontrol edilemeyen hastalar için diz protezi cerrahisidir.

blank
blank