Dizimde Takılma Hissi Var Ne Yapmalıyım?

blank

Diz eklemlerinde görülen ağrılar bazen dizde takılma hissine neden olmaktadır. Bu durum gündelik yaşamı kısıtlarken bireyler dizimde takılma hissi var ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını aramaya devam etmektedir. Öte yandan dizdeki takılma hissi aslında farklı problemlerin habercisi olabilir. Gün boyu vücudun yükünü taşıyan dizler farklı sorunları beraberinde getirebildiklerinden diz eklemindeki bazı hastalıklar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmalıdır.

Diz eklemleri şüphesiz vücudun en karmaşık yapılarından biridir. Gündelik hareketlerin yapılmasını sırasında; ayakta dururken, otururken ya da yürürken vücudun her zaman sağlıklı diz eklemlerine ihtiyacı vardır. Ayrıca bağlar, kemik ve yumuşak dokudan oluşan eklemlerde yaşanacak sorunlar doğal olarak günlük  yaşamı etkileyecektir. Son zamanlarda dizde takılma hissi de aşırı kilo ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar arasındadır.

Dizde Takılma Hissi ve Menisküs Yırtıkları

Diz eklemlerinde yaşanabilecek yaralanmalarından biri olan menisküs yırtıkları çoğu zaman takılma hissine neden olmaktadır. Daha çok yürürken yaşanabilecek olan takılma hissine ek olarak burkulma ve diz eklemlerinde ani boşalma hissi de menisküs yırtıklarının belirtisi olabilir.

Gençlerde diz ekleminde istenmeyen travmalar sonucu oluşan bu yırtıklar ileri yaşlarda  eklemin vücut yükünü kaldırabilme özelliğini yitirmesiyle de oluşabilmektedir. Aslında her kesimden insanı ilgilendiren bu problemin  basit bir travma ile ortaya çıkması nadirdir. Diz ekleminde ciddi burkulmalar sonucu yırtık olabilir. En belirgin özelliği şiddetli ağrı duyulması ve kısa süre sonra dizin şişmesidir. Daha sonra bazen  dizde kilitlenme ve takılmalar hissedilebilir.  İleri yaşlardaki diz ağrıları çoğu kez diz kireçlenmesi nedeniyle görülmekte olup bu hastalığın ilerlemiş dönemlerinde menisküs yırtıklarının kendiliğinden oluştuğu ve tek başına ağrı nedeni olmadığı bilinmelidir.

Dizde Takılma Hissi ve Çapraz Bağ Yaralanması

Diz eklemi problemleri  arasında yerini alan bir diğer durum çapraz bağ yaralanmasıdır. Yine dizimde takılma hissi var ne yapmalıyım sorusunda mutlaka tanı  için kontrol edilmesi gereken çapraz bağ yaralanmaları daha çok sporcularda ciddi travmalar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Genç ve sporcularda cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bu yaralanma, ileri yaşlarda oluştuğunda, hastaya normal günlük yaşamında sıkıntı yaratmıyorsa tedavi gerektiren bir durum değildir.

Kıkırdak Aşınmaları ve Dizde Takılma Hissi

Diz bölgesinde bulunan kıkırdak yapı, birtakım çevresel faktörlerle beraber genetik durumlar, ağır yük taşıma, travma ve kaza gibi nedenlerle bozulabilir. Dizdeki takılma hissiyle de yakından ilişkili olan bu durumla ilgili tanı konulduktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu durumun kesin tedavisi yoktur. Yapılan bütün girişimlere karşı yıllar içerisinde hastalık sinsice ilerlemeye devam eder. Burada tedaviden amaç; hastanın günlük yaşamında en az sıkıntı ile hayatını sürdürmesidir.

Ağrı kesiciler, fizik tedavi, diz içine yapılan iğneler, kilo verdirme, baston veya yürüteç kullandırma ilk akla gelen tedavi yöntemleri olup bunlar ağrıyı kontrol etmede yetersiz kaldığında cerrahi tedaviler söz konusu olmaktadır. Bugün en yaygın tedavi çok ilerlemiş ve ağrısı kontrol edilemeyen hastalar için diz protezi cerrahisidir. İyi uygulanmış bir cerrahi sonrası fevkalade iyi sonuçların alınabildiği bu hastalarda günlük normal yaşam aktivitelerinin ve bazı sporların  çok rahat yapılabilmesi sağlanmaktadır.