Dizdeki Kireçlenme Hayatınızı Etkilemesin!

blank

Dizdeki kireçlenme yani osteoartritin, yaş ilerledikçe ortaya çıkan, eklem kıkırdaklarının yapısının bozulması, yıpranması ve işlevini kaybetmesidir. Daha çok şişme, ağrı, hassasiyet, tutukluk ve şekil bozukluklarıyla kendini gösterir.

Kireçlenme kıkırdaktan başlar ve kemik, eklem kapsülü ve çevresini etkiler. Önceleri uzun yürüyüşlerde görülen ağrı hastalığın ilerlemesiyle birlite istirahat halinde de görülmeye başlar.  Diz kireçlenmesi ile birlikte menüsküste yırtıklar ve eklemde çıkıklıklar görülebilir. Bulgunun kesinleşmesi için hekim kontrolünde gerekli mauyeneler ve tetkiklerin yapılması gerekir.

Diz Kireçlenmesine Neden Olan Faktörler

Dizde meydana gelen sakatlıklar,

İlerleyen yaş,

Aşırı kilo,

Çapraz bağ yırtılmaları ve travmalar,

Romatoid artrit,

Gut hastalığı ve benzeri durumlar diz kireçlenmesi tetikleyici niteliktedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı kilodan uzak durmak, eklemin korunması ve yıpranmaması için birincil önemdedir. Kıkırdakta meydana gelen hasarın kendi kendini iyileştirme özelliği yok denecek kadar azdır. Özellikle ailesinde kireçlenme hastalığı olanlarda daha sık görülür.

Hafif düzeydeki kireçlenmeler için; fizik tedavi uygulamaları, egzersizler, ağrı kesici ilaçlar ve hastayı rahatlatmaya yönelik enjeksiyonlar kireçlenme ağrılarını azaltabilir. Ayrıca proloterapi ve prp yöntemleri de kullanılabilir.

İlerleyen kireçlenme vakalarında ise; dizin ne kadarının bu durumdan etkilendiği son derece önemlidir. Şikayet dizin iç tarafındaysa ve hasta gençse tek kompartmanlı diz proteziyle sorun çözülecektir. Fakat dizin tamamı etkilenmişse ve hastanın yaşı ilerlemişse total diz protezi uygulaması yapılır.