Dizdeki Kireçlenme Hayatınızı Etkilemesin!

blank

Dizdeki Kireçlenme Hayatınızı Etkilemesin!Dizdeki kireçlenme; yaş ilerledikçe ortaya çıkan, eklem kıkırdaklarının yapısının bozulması, yıpranması ve işlevini kaybetmesi rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Kireçlenme hastalığı daha çok şişme, ağrı, hassasiyet, tutukluk ve şekil bozukluklarıyla kendini göstermektedir. Diz kireçlenmesi insan hayatını ciddi boyutlarda etkileyen, yaşam konforunu bozan ve günlük aktiviteleri yapmasını engelleyen bir hastalıktır.

Dizdeki Kireçlenme Nasıl Oluşur?

Kireçlenme kıkırdaktan başlayan ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir eklem rahatsızlığıdır. Hastalık; kemik, eklem kapsülü ve çevresini etkilemektedir. Önceleri uzun yürüyüşlerde görülen ağrı hastalığın ilerlemesiyle birlikte istirahat halinde de görülmeye başlamaktadır.

Diz kireçlenmesi ile birlikte menisküs yırtıkları ve eklemde bağ yaralanmaları görülebilmektedir. Bulgunun kesinleşmesi için hekim kontrolünde gerekli muayeneler ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Diz Kireçlenmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan diz kireçlenmesi sorunu günümüzde gençlerde de rastlanmaktadır. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen diz kireçlenmesine neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında;

  • Dizde meydana gelen sakatlıklar
  • İlerleyen yaş,
  • Aşırı kilo,
  • Çapraz bağ yırtılmaları ve travmalar,
  • Romatoid artrit,
  • Gut hastalığı ve benzeri durumlar diz kireçlenmesi tetikleyici etkenler arasında yer almaktadır.

Dizdeki Kireçlenme Hayatınızı Etkilemesin

Kişinin hayatını olumsuz etkileyen, günlük yaşam aktivitelerini yapmakta zorlaştıran dizdeki kireçlenme hayatınızı etkilemesin. Bu nedenle dizdeki ağrının hafifletilmesi ağrının azaltılması gerekmektedir. Diz kireçlenmesi tedavi yöntemleri de farklılaşmaktadır. Aşırı kilodan uzak durmak, eklemin korunması ve yıpranmaması için birincil derece de önemlidir. Kıkırdakta meydana gelen hasarın kendi kendini iyileştirme özelliği yok denecek kadar azdır. Özellikle ailesinde kireçlenme hastalığı olanlarda daha sık görülmektedir. Hafif düzeydeki kireçlenmeler için; fizik tedavi uygulamaları, egzersizler, ağrı kesici ilaçlar ve hastayı rahatlatmaya yönelik enjeksiyonlar kireçlenme ağrılarını azaltabilmektedir. Ayrıca proloterapi ve prp yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Diz Kireçlenmesi Ve Diz Protezi

İlerleyen kireçlenme vakalarında eklemin ne kadarının bu durumdan etkilendiği son derece önemlidir. Şikayet ve hasar dizin iç tarafında ve hasta genç ise tek kompartmanlı diz proteziyle sorun çözülecektir. Fakat dizin tamamı etkilenmişse ve hastanın yaşı ilerlemişse total diz protezi uygulaması yapılmaktadır. Diz protezi hasar gören dizin görevini üstlenmektedir. Diz protezi, hastanın vücuduna uyum sağlayacak maddelerden oluşmaktadır. Protez ameliyatının gerçekleştirilebilmesi için hastanın gerekli muayene işlemleri ve tetkiklerinin yapılması gerekmektedir.

Diz protezi ameliyatı süresi belirli faktörlere göre değişiklik gösterse de genel itibariyle 45-90 dakika sürmektedir. Ameliyatın süresi  hekimin tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Dizdeki kireçlenme hayatınızı etkilemesin diye, hastaların biran önce tedavi süreçlerine başlamaları gerekmektedir. Tedavi süreci aşamasında gelinebilecek en son nokta protez ameliyatının gerçekleştirilmesidir. Hastanın diğer tüm tedavi yöntemlerini demesi ancak ağrısının geçmemesi  durumunda diz protezi ameliyatı yapılmaktadır.

blank
blank