Dizde Kireçlenme Belirtileri

blank

Dizde Kireçlenme Belirtileri

Hastanın diz ekleminin aşırı yıpranması sonucu meydana gelen hastalık diz kireçlenmesi olarak bilinmektedir. Diz kireçlenmesi hastalığına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda hastaya uygulanılacak tedavi yöntemleri ile diz ağrılarının önüne geçmek mümkündür. Bu nedenle dizde kireçlenme belirtileri diz ağrısı yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Çoğunlukla ileri yaş hastalarda görülen diz kireçlenmesi belirtileri hem gençlerde hem de ileri yaş hastalarda benzer özellik göstermektedir. Dizde kireçlenmenin en önemli belirtisi diz ağrılarıdır. Hastalığın ilk aşamasında diz ağrılarının yanı sıra farklı belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Hastanın göstermiş olduğu belirtiler, diz kireçlenmesi tedavisi açısından da oldukça önemlidir.

Dizde Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Hastanın yaşamış olduğu diz ağrıları zaman zaman azalsa da diz ekleminin kullanılması durumunda ağrılar çok şiddetli olacak şekilde tekrar ortaya çıkmaktadır. Diz ağrılarının sürekli olarak tekrar etmesi, kalıcı duruma gelmesi dizde kireçlenme belirtileri arasında yer alan önemli özelliklerdendir.

Hastada diz kireçlenmesine bağlı olarak görülen diğer belirtiler arasında hastanın oturması ya da ayağa kalmaksın da sorun yaşaması gelmektedir. Hastanın diz hareketlerinde tutulma, kilitlenme gibi durumların yaşanması ya da diz ekleminden ses gelmesi de dizde kireçlenme belirtileri arasında yer almaktadır.

Kireçlenme nedeniyle hastanın, günlük yaşamında diz eklemini hareket ettirecek eylemleri gerçekleştirirken yaşamış olduğu ağrılar artmaktadır.  giderek artması ya da hastanın dizlerini kıvırarak, bağdaş kurarak otururken ağrı ve acı hissetmesi de dizde kireçlenme belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca zaman zaman hastanın dizlerinde şişlik oluşması da belirti olarak değerlendirilmektedir. Hastanın diz kireçlenmesi belirtileri göstermesi durumunda uzman ortopedi hekimine danışması gerekmektedir. Hastalığın erken fark edilmesi tedavi sürecini etkilemektedir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Kişinin diz ekleminde şişlik, tutukluk görülmesi durumunda uzman ortopedi hekimine başvurulması gerekmektedir. Dizde kireçlenme belirtileri gösteren hastaya uzman hekimin tanı koyabilmesi için hastayı muayene etmesi ve gerekli tetkikleri yapması gerekmektedir. Hastaya çekilen röntgen filmi sonrasında diz kireçlenmesi tanısı koyulmaktadır.

Diz kireçlenmesi tedavisi çeşitli yöntemleri barındırmaktadır. Hastanın yaşı, kireçlenme nedeni, kireçlenmenin derecesi ya da hastanın diz ağrı şikayetleri tedavi yöntemlerini etkilemektedir. Hastaya cerrahi operasyon öncesinde ağrı giderici ilaçlar, fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Ayrıca hastaya çeşitli enjeksiyonlar yapılmaktadır. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, hastanın ağrılarının dinmemesi durumunda kişiye cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Diz Protezleri

Hastaya uygulanılacak diz protezleri, hasar gören diz ekleminin görevini üstlenmektedir. Böylelikle diz protezleri, hastanın yaşamına ağrısız ve acısız olarak devam etmesine olanak tanımaktadır. Diz protezi ameliyatları günümüzde protez cerrahi alanında uygulanan yaygın cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır.

Diz protezi ameliyatı sonrası hastalar günlük yaşam aktivitelerini ağrısız ve acısız olarak rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Ancak protezlerin kullanım ömrünün kısalmaması için hastanın ameliyat sonrasında uzman hekimin belirtmiş olduğu kurallara uyması gerekmektedir. Hasta, ameliyat sonrası oluşabilecek risklerin önüne geçmelidir. Bu nedenle hasta, hekimin sakıncalı gördüğü hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca belirli aralıklarla doktor kontrollerine devam etmelidir.

blank
blank