Diz Yan Bağ Yaralanması Tedavisi

blank

Yan bağlar diz darbeleri sonucu en çok hasar gören bağlar arasında yer almaktadır. Kemiklerin uçlarını birbirine bağlayan yan bağlar da diz eklemine gelen darbeler sonucu yaralanma meydana gelmektedir. Yan bağ yaralanmaları, çoğunlukla sportif yaralanmalar sonrası oluşmaktadır. Kişinin dizinde oluşan hasarın boyutuna göre diz yan bağ yaralanma tedavisi uygulanmaktadır. Uzman ortopedi cerrahı, hastaya uygulanılacak tedavi yöntemine gerçekleştirilen muayene ardından karar vermektedir.

Diz Yan Bağları Nasıl Yaralanmaktadır?

Diz Yan Bağ Yaralanma Tedavisi

Kişinin gerçekleştirmiş olduğu futbol, voleybol, kayak gibi sporlar esnasında diz yan bağlarında hasar meydana gelmesi mümkündür. Spor müsabakaları esnasında dize yandan gelen darbeler, ya da dizin ani olarak dönme durumlarında aşırı gerilmeye bağlı olarak dizde yaralanma meydana gelmektedir. Bağ dokularının çok gerilmesi sonucu diz bağlarında hasar oluşur. Kişinin dizinde oluşan hasarın boyutuna göre de diz yan bağ yaralanma tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi sürecinin gecikmesi durumunda hastanın diz ağrıları artış göstermektedir. Hastalığın teşhis edilmesi ve dizdeki hasar boyutunun anlaşılabilmesi için kişinin uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Diz Yan Bağ Yaralanma Belirtileri

Yan bağ yaralanması sonrası hastada görülen en belirgin belirti; diz bölgesinde hissedilen ağrı ve şişliktir. Hastanın göstermiş olduğu diz yan bağ yaralanma belirtileri yaralanmanın şiddetine göre değişmektedir. Ayrıca hastanın dizinde boşalma hissi yaşaması da diz yan bağ yaralanması  belirtileri arasında gösterilmektedir. Yaralanma sonrası hastanın diz yan bölgelerinde ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır.

İç yan yaralanmasında dizin iç yanında yaralanma bulunmaktadır. Dış yan bağ yaralanmasında ise dizin dış yanında ağrı vardır. Ayrıca hastanın, dizin yerinden çıkacak gibi hissetmesi de diz yan bağ yaralanma belirtilerindendir. Diz bağ yaralanmaları belirtileri gösteren hastaya zaman kaybetmeden tedavi uygulanmalıdır. Hastaya uzman ortopedi hekimi tarafından uygulanılacak diz yan bağ yaralanma tedavisi bağ dokusunda meydana gelen hasarın boyutuna göre belirlenmektedir.

Diz Yan Bağ Yaralanma Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uzman ortopedi cerrahı, çeşitli nedenlerden dolayı diz bağ yaralanma tedavisi uygulanılacak hastayı öncelikle muayene etmektedir. Hastaya yapılan gerekli tetkikler sonrasında diz yan bağlarda meydana gelen hasarın boyutu görüntülenmektedir. Bu durumda hastaya cerrahi tedavi yöntemleri ya da cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi dışı yöntemler arasında; buz uygulaması, ortez ya da koltuk kullanımı ve çeşitli fizik tedavi egzersizleri yer almaktadır. Hastaya yapılan buz uygulaması, 1 saat arayla 15-20 dakika aralığında gerçekleştirilmektedir. Ortez de ise hastaya uzun bacak dizlikleri kullandırılmaktadır. Bazı durumlarda koltuk değneği de gerekmektedir. Hastaya uygulanan fizik tedavi egzersizleri ile hastanın kas kuvvetlerinin artırılması hedeflenmektedir. Cerrahi dışı tedavi yöntemlerin yarar sağlamadığı durumlarda hastaya diz ağrılarını dindirmek amacıyla cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

 

blank
blank