Diz Yan Bağ Yaralanması Belirtileri

blank

Dizler günlük yaşamda hareket etmek, yaşam aktivitelerimizi gerçekleştirmek için son derece önemli eklemlerimizdendir. Kişinin oturma, yürüme ya da dizlerinin sağlam durabilmesi diz bağları sayesinde gerçekleştirilmektedir. Diz bağları, diz eklemi çevresinde yer almaktadır. Dizde bulunan yan bağlar; iç yan bağ ve dış yan bağdır. Kişinin yan bağları temas sporlarında dizin ani dönmesi, ağır darbe alması gibi çeşitli durumlarda hasar görmekte ve yaralanmaktadır. Diz yan bağ yaralanması belirtileri arasında dizin üzerine basıldığında duyulan hassasiyet, ağrı ve şişlik yer almaktadır.

Diz Yan Bağlar Nasıl Yaralanır?

Diz Yan Bağ Yaralanması Belirtileri

Dizlerimizde yer alan iç yan bağ, yüzeysel ve derin olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Dış yan bağ ise bir bağ grubunun parçasıdır. İç yan bağ ve dış yan bağ dizin dışa ya da içe açılmasını önler. Kişinin ayakta dururken yan taraftan dize aldığı darbe ile aşırı gerilme sonucunda hasar görmektedir. İç yan bağın hasar görmesi durumunda diğer bağ yaralanmaları da meydana gelebilir. Kişinin iç yan bağının çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonrası ön çapraz bağ ve menisküste de hasar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca iç yan bağ dış yan bağdan daha sık hasar görüp yaralanmaktadır. Diz bağ yaralanmaları sportif yaralanmalar olarak bilinmektedir.

Diz Yan Bağ Yaralanması Belirtileri Nelerdir?

Kişinin diz yan bağ yaralanması belirtileri olarak hissedebildiği en büyük belirti dizde ve diz çevresinde meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar hastanın bacağını yere basarken, yürürken artış göstermektedir. Bazı durumlarda bağ yaralanması ya da bağ yırtılmalarında dizde şişlikte meydana gelmektedir. Ayrıca hastanın dizine aldığı ağır bir darbe sonucu bağlarda daha ciddi hasarlar oluşabilmektedir. Bu durumda hasta, dizinde boşalma hissi yaşamaktadır. Bağ yaralanmasının tedavi edilmeme durumunda hastanın ağrı şikâyetleri artış göstermektedir. İlerleyen süreçte hastanın dizinde meydana gelen şişlikte artmaktadır. Ayrıca hasta günlük yaşamında diz eklemini kullanırken belirli kısıtlamalar yaşamaya başlar. Bu nedenle diz yan bağ yaralanması belirtileri gösteren kişilerin bir an önce uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Diz Yan Bağ Teşhisi

Çeşitli nedenlerle diz yan bağlarda meydana gelen yaralanmanın tanısı uzman ortopedi hekimleri tarafından yapılan muayene sonrası ortaya çıkmaktadır. Uzman ortopedi hekimleri, çeşitli görüntüleme teknikleri kullanarak diz bağında meydanda gelen hasarın boyutuna ulaşmaktadır. Erken teşhis edilen bağ yaralanmasında hastaya uygulanılacak tedavi yöntemi de farklılık göstermektedir. Hastanın muayene edilmesi ve çekilen röntgen filmleri sonrasında tedavi süreci başlamaktadır. Erken dönemde teşhis edilen diz yan bağ tedavisinde hastaya bandaj uygulaması, buz uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca hastaya hasar gören bağın şiddetine bağlı olarak çeşitli fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır.

blank
blank