Diz Protezi Nedir?

blank

diz-protezi-nedirDiz protezi, diz ekleminde yer alan kıkırdağın ileri derece de bozulması durumlarında dizlere yapılan metalik kaplama olarak tanımlanmaktadır. Hastaya uygulanan diz protezi sayesinde hasta, diz ağrısı yaşamadan günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirebilmektedir. Diz protezi; merdiven çıkma, sandalye da oturma gibi hareketleri ağrısız ve acısız gerçekleştirilmesine imkân tanımaktadır. Protez, günümüzde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Protez ameliyatı gerçekleştirmek isteyen hastalar; Diz protezi nedir?, kimler diz protezi kullanmalıdır?, Diz protezi ameliyatı nasıl gerçekleştirilir? gibi birçok sorunun yanıtını merak ediyor. İçeriğin devamında diz protezi ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Diz Protezini Kimler Kullanmalıdır?

Diz ağrısı yaşayan hemen herkes diz protezi kullanabilmektedir. Hekimin, diz protezi ameliyatına karar vermeden önce belirli planlamalar yapması gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı, hastanın diz ağrılarının fizik tedavi yöntemleri ile giderilmediği ya da diğer yöntemlerin başarısız olması halinde uygulanan cerrahi bir operasyondur. Hekim, dizde meydana gelen aşınmanın son raddeye ulaşması durumunda diz protezi ameliyatı gerçekleştirmektedir. Protez cerrahisinde yaşanan gelişmeler kalça protezi ya da diz protezi ameliyatında da ilerlemelere olanak tanımaktadır. Diz protez ameliyatının uygulanabilmesi için hastaya verilen ilaçların ve gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması gerekmektedir.

Diz protezi nedir? sorusu günümüzde diz ağrısı ya da diz problemleri yaşayan kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Diz protezinin amacı, hastanın aşınmış ya da hasar görmüş diz ekleminin diz protezi ile kaplayarak dizin görevini üstlenmektir. Dizlerde meydana gelen ağrıya sebep olan en büyük faktör diz kireçlenmeleri olarak bilinmektedir. Diz kireçlenmesi çoğunlukla ileri yaşlarda hastalarda ortaya çıkmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı gençlerde de diz kireçlenmesi görülmektedir. Diz protez ameliyatı, dizde meydana gelen diz kireçlenmesi, menisküs yırtılmaları gibi diz problemlerine karşı uygulanmaktadır.

Diz Protezi Ameliyatı

Ameliyat ile tamamen ağrısız, normal yürümeye, merdiven inip çıkmaya, sandalyede oturmaya olanak sağlamaktadır. Diz protez; dizin günlük yaşamda gerekli olan bütün hareketlerine izin verecek ölçüde bükülebilen bir yapıya sahiptir. Protez ameliyatı öncesi hekim, hastanın gerekli kontrollerini gerçekleştirmelidir. Ameliyat öncesi süreç ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdır. Diz protezi ameliyatı öncesi cerrah, hastaya uygulanacak diz protezi çeşidine karar vermektedir. Ameliyat sonrası protezin hasta vücuduna uyum gösterebilmesi için hastayı destek olarak yürütmeye başlamalıdır. Diz protezi ameliyatı; cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterse de genellikle 45 – 90 dakika aralığında uygulanmaktadır. Diz protez ameliyatı esnasında şayet diğer diz için de ameliyat işlemi planlanıyorsa aynı zamanda gerçekleştirilmesi mümkündür. Diz protezinin kullanım ömrünün azalmaması için hekimin hastaya belirtmiş olduğu kurallara riayet etmesi gerekmektedir.

Uygun cerrahi teknik ve modern protez tasarımları kullanılarak yapılan diz protezleri ömrü 25-30 yıla kadar uzamıştır. Herhangi bir nedenle kullanılmaz duruma gelen protezler için hekimin gerekli görmesi durumunda ikinci bir müdahale işlemi gerçekleştirilmektedir. Diz protezi sonrası hasta, günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedir. Ancak hastanın, protezi zorlayıcı hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı günümüzde sıklıkla uygulanan cerrahi bir operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında en çok karşılaşılan; enfeksiyon oluşumudur. Karşılaşılan diğer riskler arasında, diz eklemi içinde kanama, bacak toplardamarında kan pıhtısı oluşumu yer almaktadır. Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastanın bünyesine göre değişiklik gösterse de genellikle iyileşme süreci 3 hafta sonrasında tamamlanmaktadır.

blank
blank