Diz Protezi Kimlere Uygulanır?

blank

Diz protezi, gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır. Ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen işlem, hastanın diz problemlerinin giderilmesine olanak tanımaktadır. Hastanın diz ekleminde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen aşınma ve hasarın katlanılamayacak duruma gelmesi halinde diz protezi ameliyatı başvurulmaktadır. Diz protezi ameliyatı olmayı düşünen birçok hasta diz protezi kimlere uygulanır? sorusunun yanıtını merak ediyor. İçeriğin devamında diz protezi ile ilgili soruların yanıtına ulaşabilirsiniz.

Diz Protezi Kimlere Uygulanır?

Diz Protezi Hangi Koşullarda Uygulanır?

Hastaya uygulanılacak diz protezleri, kireçlenme tedavisinde ve diz problemleri hastalıklarında gelinebilecek son noktadır. Bütün tedavi yöntemlerinin denendiği ancak hastanın şikayetlerinin azaltmanın mümkün olmadığı durumlarda diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Diz protezi ameliyatı öncesi hastaya diz ağrılarını gidermek amacıyla ağrı giderici ilaçlar, fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Hastanın yaşamış olduğu diz ağrılarının yaşam kalitesine olumsuz etki etmesi, günlük faaliyetlerini gerçekleştirememesi ve uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması halinde ameliyat gündeme getirilmektedir. Kişide meydana gelen diz problemleri çeşitli nedenlerden dolayı genç ve ileri yaşlardaki hastalarda görülmektedir. Diz protezi kimlere uygulanır? sorusunun yanıtı protez cerrahisindeki ilerlemeler neticesinde hem genç hem de ileri yaşlardaki hastalara uygulanabilir şeklinde yanıtlanmaktadır.

Diz Protezi Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Protez ameliyatı ile ilgili hastaların endişeleri bulunmaktadır. Birçok ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da bir takım riskler mevcuttur. Risklerin en aza indirgenebilmesi için ameliyat öncesi ve sonrası belirli kurallara uyulması gerekmektedir. Bir diz protez ameliyatının süresi bazı faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak ameliyat, 45 – 90 dakika süre zarfında gerçekleşmektedir. Bu süre diz eklemindeki bozulmanın durumuna, hekimin tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat esnasında eğer iki dizde de sorun varsa aynı ameliyatta iki diz içinde cerrahi işlem uygulanabilir. Aynı anda iki diz ameliyatının gerçekleştirilmesi için uzman hekimin, hastanın genel durumunun uygun olup olmadığına karar vermesi gerekmektedir. Diz protezi çeşitli hastalıklar, bozukluklar için de kullanılmaktadır. Örneğin; günümüzde dizdeki çarpıklıklar nedeniyle de diz protezi işlemi uygulanmaktadır. Burada diz protezi kimlere uygulanır? sorusu önem kazanmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirileceği kişinin belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Uzman hekim muhakkak ameliyat öncesi hastayı muayene etmelidir.

Diz Protezi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastaya uygulanan diz protezi ameliyatı, dizlerde yoğun ağrısı olan, birçok yöntem uygulanmasına rağmen diz ağrıları dinmeyen kişilere uygulanmaktadır. Diz protezi günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin birçok hastaya yapılan cerrahi bir işlemdir. Ülkemizde diz protezi kimlere uygulanır? sorusu oldukça merak edilmektedir. Protez ameliyatı yapmak isteyen ve ameliyatın sağlamış olduğu koşulları merak eden birçok hasta bulunmaktadır. Genellikle; şeker, kalp gibi rahatsızlıkları olan hastalara diz protezi uygulanılamadığı düşünülmektedir. Bu önyargı nedeniyle hastalar ameliyata tedirgin olarak yaklaşmaktadır. Halbuki; protez ameliyatında böyle bir şart aranmamaktadır. Hastaların ameliyata uygun olup olmadığına uzman hekim, yapılan check-up sonrasında karar vermektedir. Eğer ameliyat için herhangi bir engel varsa öncelikle engelin ortadan kaldırılması beklenir. Daha sonra hasta ameliyata uygun hale gelmişse ameliyat işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kimler Total Diz Protezi Yaptırmalı?

Bir diz protezi çeşidi olan total diz protezi genellikle dizinde kireçlenme boyutu ileri düzeye ulaşan hastalara uygulanmaktadır. Diz protezi olan hastaların çoğu 60-80 yaş arasında bulunmaktadır. Bununla beraber her hasta doktor tarafından ayrı değerlendirilmektedir. Cerrahi karar, yaşa göre değil hastanın ağrı ve sakatlık derecesine göre belirlenmektedir. 16 yaşında olan genç hastalara ve 90 yaşında olan yaşlı hastalara bile başarılı protez uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Diz protezi ameliyatı fiyatı da günümüzde yöntemlerin artması ve uygulamanın çoğalması nedeniyle daha uygun fiyatlarda yapılmaktadır.

blank
blank