Diz Protezi Hangi Hastalara Uygulanır?

blank

Diz Protezi Hangi Hastalara Uygulanır?

Diz bölgesindeki kıkırdaklarda yaşanan deformasyonlar sonucunda, kişilerde şiddetli ağrılar yaşanabilir. Ortaya çıkan ağrıların tedavisi için egzersizler, ilaç tedavisi ya da fizik tedavi uygulanabilir. Fakat bu tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda diz protezi uygulanmaktadır. Diz protezi, kemiğin eklem yüzeylerinden çıkarılması ve bu bölgelerin metal ve plastik parçalarla kaplanmasıdır. Başarılı bir operasyonla uygulanan diz protezi ameliyatında kullanılan protezlerin kullanım ömrü ortalama 25-30 yıldır. Her yaştan kişiye uygulanabilen diz protezleri, kişileri sağlıklı ve ağrısız bir yaşama döndürmek için oldukça gerekli ve önemlidir.


Hangi Hastalara Diz Protezi Uygulanır?
Diz protezinin uygulanması için öncelikle ağrı düzeyine bakılır. Ağrı sebebiyle hastalarda merdiven inip çıkmada ve yürümede zorluk, diz hareketlerinde azalma ve gündelik hareketlerde kısıtlılık gibi durumlar ortaya çıkar. Ağrının nedeni araştırıldıktan sonra cerrahi müdahale dışındaki tedaviler uygulanabilir. Fakat bu yöntemlerin yanıt vermemesi halinde diz protezi devreye alınır. Diz protezi hangi hastalara uygulanır sorusunun maddeler halindeki yanıtları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;


• Kıkırdağın harap olmasına neden olan eklem içi kırıklarda
• Kireçlenme vakalarında

• Diz eklem ekseninin bozulması halinde

• Kemik ölümünde
• Kıkırdağı bozan romatizmal hastalıklarda diz protezi uygulanmaktadır.


Genç hastalarda diz protezi ilk seçenek değildir. Öncelikli olarak, kıkırdak ve eklemleri koruyucu yöntemler tercih edilmektedir. Sonuç alınamayan durumlarda protez en etkili çözümdür. Gündelik hayatta işlev kaybı yaşayan ve ciddi ağrılarla karşılaşan hastalara diz protezi uygulanabilir. Yine kilolu hastaların diz problemi nedeniyle günlük hareketliliğinde kısıtlama yaşanabilir. Bu kısıtlamalar kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına neden olabileceğinden diz protezi uygulanabilir.


Diz Protezi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Diz protezi ameliyatı ortalama 45 dakika sürer. İşlem öncesinde hastalarda ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilir. Bu sayede tercih edilecek protezin türüne karar verilir. Ayrıca hastanın herhangi bir bölgesinde enfeksiyon tespit edilmesi halinde önce enfeksiyon tedavisi başlatılır. Ameliyat sırasında dizdeki sorunlu dokular çıkarılır ve protezin yerleştirilmesiyle beraber operasyon tamamlanır.


Diz protezi ameliyatından sonra oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici reçete edilir. Ameliyat günü hastanede istirahat eden hastalar, 1. gün kaldırılarak birkaç adım yürütülür ve kas egzersizleri başlanır. 5. günden itibaren merdiven inme çıkma çalışmalarıyla birlikte taburcu edilen hastalar yaklaşık 3-4 hafta arasında destek kullanarak yürürler. Gizli dikiş yapıldığı için dikiş alma söz konusu değildir. 10. günden sonra hasta banyosunu yapabilir.