Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler

blank

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, Beyaz TV de diz protezi hakkında merak edilenler nelerdir? sorusunu cevapladı. Günümüzde kullanımı yaygınlaşan diz protezi ileri yaş ve genç yaşlardaki hastalara uygulanmaktadır. Diz protezi birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Diz protezi hakkında merak edilenler 40 yıla aşkın tecrübesi ile alanında uzman isim Prof. Dr. Nejat Güney tarafından cevaplanmaktadır. İçeriğin devamında diz protezi hakkında merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler

Hastaya diz protezi cerrahi operasyonun gerçekleştirilebilmesi için belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Diz protezi hakkında merak edilenler arasında yer alan sorulardan bir tanesi diz protezinin kimlere uygulanabileceğidir. Diz, kendini koruyabilen bir eklem değildir. Özellikle genç yaşlarda spor yaralanmalarına çok sık rastlanılmaktadır. spor yaralanmaları ya da 45 – 50 yaş sonrası yaş grubunda ortaya çıkan diz ağrıları nedeniyle diz protezi uygulanmaktadır.

Diz ağrısı denilince ilk akla gelen tedavi yöntemi diz protezidir. Ancak her dizi ağrıyana diz protezi ameliyatı yapılmamaktadır. Genellikle yaşlılarda kireçlenmeye  bağlı şikayetler diz ağrılar yaşanmaktadır. Bu ağrılar, 45 – 50 yaş civarında başlamakta ve sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Hastalığın ilerleme sürecinde hastanın konforlu yaşamını sağlamak için fizik tedavi uygulamaları, ağrı giderici ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Hastaya diz protezi ameliyatının düşünülebilmesi için hastanın 10 – 15 yıl diz şikayetinin olması gerekmektedir. 1 – 2 sene öncesine dayanan diz ağrılarına alternatif tedavi yöntemleri uygulanır, diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmez.

Diz Protezi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Diz kireçlenmesi hastalığında sinsi sinsi devam eden ağrılar dönem dönem artmakta dönem dönem azalmaktadır. Bu şiddetlenme dönemlerinde hastaya protez dışında uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bunların yapılması halinde birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde tekrar hastanın şikayeti eski seviyesine inmektedir. Protez yapılacak hastada hakikaten ileri derecede diz bozukluğunun ortaya çıkması gerekmektedir. Diz protezi düşünülebilmesi için protez dışı tedavi yöntemlerinin denenmiş olması gerekmektedir. Uzun zaman denemeye rağmen bir sonuç alınamıyorsa ve bu şikayetler hastanın günlük yaşamını olumsuz etkiliyor, hasta yapmak istediğini yapamıyor, gitmek istediği yere gidemiyorsa bu şikayetler ileri boyutlara gelmişse diz protezi düşünülebilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası mutlu olabilmesi için büyün tedavi sürecini yaşamış olması gerekmektedir.

Kilolu Hastalara Diz Protezi Uygulaması Yapılabilir Mi?

Diz protezi hakkında merak edilenler arasında yer alan önemli bir soru da kilolu hastalara diz protezi uygulamasının yapılıp yapılmadığıdır. Kilolu hastalara da diz protez uygulaması yapılmaktadır. Hastaya kilo verdirilmek isteniyorsa diyet uygulamasının yanı sıra egzersiz uygulaması da yapılmaktadır. Dizinde ağrısı olan hareket kısıtlığı olan biri verilen egzersiz programını uygulamayacaktır. Kilosu fazla olursa protez onu taşımaz önyargısı günümüzde gerçekliğini kaybetmiştir. Gelişen teknolojiler sayesinde hastaya uygulanan protezler sağlam malzemelerden yapılmaktadır. Kilo, protezi yaptıktan sonra hastanın rehabilitasyon süresini etkiler ancak ameliyat sürecini etkilemeyen bir durumdur.

Ameliyat olmak isteyen kişi hangi sağlık koşullarında olmalı?

Hastaların merak ettiği konulardan biri de diz protezinin uygulanılacağı hastanın sağlık durumunda aranan şartların neler olduğudur. Günümüzde gelişen teknoloji ve bilgiler ışığında her türlü hastaya diz protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Bypass hastası, şeker hastası gibi kişilere diz protezi ameliyatı uygulanılamayacağına dair yanlış bir kanı bulunmaktadır. Ameliyat öncesi hastaya yapılan tetkikler sonucunda hastanın geçirmiş olduğu rahatsızlıklara göre önlem alınmaktadır. Aksi taktirde ameliyat esnasında beklenilmedik durumlarla olabilmektedir. Hastalara ameliyat öncesi check-up gibi bir kontrol yapılmaktadır. Eğer çok ciddi problemi varsa öncelikle o problem çözülmekte duruma göre 1 hafta ya da 1 ay sonra hasta ameliyata hazırlanmaktadır. Daha sonrasında ameliyat işlemi gerçekleştirilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası yaşanan süreç son derece önemlidir. Hasta ameliyat sonrası 4 gün ortalama olarak hastanede kalmaktadır. Daha sonrasında yaklaşık 2 hafta kadar destekle yürütülmektedir. Çok kilolu ve çok düşkün hastalarda bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Hastalar ortalama 2-3 hafta içerisinde destekle yürümeyi bırakmaktadır. İlerleyen sür hastalar doktora kontrole gelebilmektedir. Protezler her bünye tarafından kabul edilmektedir. Ancak metal alerjisi olan kişilerde sorun yaşanması ihtimali bulunmaktadır. Alerjisi olan hastalara seramik protez uygulanmaktadır.

blank
blank