Diz Protezi Fiyatları

blank

Travmalara bağlı olarak ya da kireçlenme sonucu dizde aşınma ve yıpranma meydana gelmektedir. Hasta, dizinde meydana gelen çeşitli ağrı ve acı neticesinde hekime başvurmaktadır. Diz problemleri için öncelikli olarak fizik tedavi egzersizleri ve ağrı giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Zaman içerisinde hastanın, dizindeki ağrı ve acı etkisini artırmaya başlar. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin etki etmediği durumlarda diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Diz protezi, işlevini yerine getiremeyen diz ekleminin görevini üstlenmektedir. Uzman cerrah tarafından gerçekleştirilecek diz protezi ameliyatında amaç hastanın yaşamış olduğu diz ağrılarına son vermektedir. Uygulanan ameliyat ile hastanın günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmesine olanak sağlanır, hastanın yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Diz protez ameliyatı gerçekleştirecek hastalar, diz protezinin avantajları, diz protezi ameliyatı fiyatları ya da diz protezi fiyatları gibi soruları merak etmektedir. İçeriğin devamında merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Diz Protezi Fiyatları Nedir?

Diz-Protezi-Fiyatları

Protez cerrahisinde yaşanan gelişmeler ışığında yaygın olarak uygulanan kalça protezi ve diz protezleri, son yıllarda hemen hemen her yaştan kişiye uygulanan cerrahi bir tedavi yöntemidir. Diz protez ameliyatı, diz problemlerine, kireçlenme hastalığına, kırık, çıkık gibi olaylar nedeniyle eklemde meydana gelen deformelerin tedavisi için kişilere uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Diz protezi ameliyatında uygulanacak protez çeşitleri de değişiklik gösterebilmektedir. Hastayı muayene eden doktor, hastaya uygulanacak diz protezi çeşidine karar vermelidir. Hekimin uygulayacağı diz protez çeşidi, hastaya yapılan tetkikler sonucu planlanmaktadır. Diz protez cerrahisinde hastaya uygulanacak protez çeşidi; yarım diz protez ya da total diz protez diğer adıyla tam diz protezi olarak bilinmektedir.

Çoğunlukla ileri yaşlardaki hastalara uygulanan yarım diz protezi, yaşa bağlı olarak hastalarda ortaya çıkan kireçlenme sorunu için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yarım diz protezi kendi içerisinde de hareketli ve hareketsiz olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Hastanın yarım diz protezi için uygun olup olmadığı kararını hastayı muayene eden hekim vermektedir. Total diz protezi ise aşınmış eklem yüzeylerinin protez ile değiştirilme işlemi olarak ifade edilebilmektedir. Uzman hekimler tarafından hastalara uygulanacak protez çeşidi ile ilgili hastaya bilgilendirme yapılmalıdır. Diz protezi çeşitleri diz protezi fiyatı ve diz protez ameliyatı fiyatlarına etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca diz protezi fiyatları, ameliyatı uygulayacak hekimin tecrübesine göre de değişkenlik göstermektedir. Hekim, cerrahi operasyon öncesinde hastanın genel sağlık kontrol ve muayene süreçlerinin ayrıntılı bir şekilde yapmalıdır. Uzman hekim, diz eklemi hastalıkları için hangi tür diz protezinin uygulanacağının tespit edilmelidir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Diz protezi ameliyatı geçiren hasta birkaç gün doktor gözetiminde hastanede kalmaktadır. Hastanın proteze uyum sağlayabilmesi, protezin yerine uyum sağlayabilmesi için ameliyattan birkaç gün sonra hasta yürütülmektedir. Hasta ameliyat sonrası yürüteç yardımı ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmekte, ayağa kaldırılmaktadır. Hastaya çeşitli egzersizler yaptırılmaktadır. Dizin hareket kabiliyetini artırmak ve tam iyileşme sağlamak amacıyla hasta taburcu olsa da bir süre fizik tedavi egzersizlerine devam etmelidir. Hasta ilerleyen süreçte diz problemi yaşadığı aktivitelerini sorunsuz olarak sürdürmeye başlar. Hastanın yaşam kalitesi artmaya, ağrı ve acıları son bulmaya başlamaktadır. Ancak protezin uzun ömürlü olması için kullanılabilirliğini artırmak amacıyla hasta belirli hareketleri gerçekleştirmekten kaçınmalıdır. Hasta, protezin zarar görmemesi için uzman hekimin belirlemiş olduğu kurallara riayet etmelidir.  Kişinin yaşam kalitesini artıran diz protez ameliyatı, hekimin tecrübesine paralel olarak değişişe de genellikle 1 saat sürede gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.  

blank
blank