Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

blank

Günlük yaşamımızı devam ettirirken diz eklemimizi sürekli olarak kullanmaktayız. Diz ekleminin yıpranması sonucunda kişide diz problemleri, diz ağrıları meydana gelmektedir. Protez ameliyatı, hastanın ağrı ve acısının dinmediği durumlarda başvurulan bir operasyondur. Ameliyat olmayı düşünen hastalar, diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili konuyu merak etmektedir. Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarına birlikte bakabiliriz. 

Diz Protezi Ameliyatı Öncesi

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Vücudun tüm ağırlığını diz eklemleri taşımaktadır. Zaman zaman dizi ağrıtacak hareketler yapmamız sonucunda diz eklemleri yıpranmaktadır. Diz eklemlerinin hasar görmesi hastanın ağrı ve acı çekmesine neden olmaktadır. İlk etapta uzman hekimler tarafından hastanın diz problemlerini dindirmek amacıyla ağrı giderici ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın ağrı ve acısının dinmediği, diz eklemindeki kıkırdak dokunun iyice aşınması durumunda diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Protez ameliyatı günümüzde sıklıkla uygulanan ortopedi cerrahi işlemidir. Diz protezi ameliyatı sonrasında yaşananlar ameliyata girmeyi planlayan hastalar için son derece önemlidir. Birçok hasta diz protezi sonrası iyileşme süreci ile ilgili merak ettiği soruları uzman cerrahlara sormaktadır. Diz protezi ameliyatının gerçekleştirilebilmesi için birtakım aşamaların uygulanmış olması gerekmektedir. Uzman hekim; hastayı muayene etmeli, gerekli tetkikleri yapmalı ve hastayı bilgilendirmelidir. Diz protezi ameliyatı öncesi hastaya uygulanılacak protez çeşidi belirlenmelidir. Hastanın röntgen filmlerine göre protez çeşidi; yarım diz protezi ya da total diz protezi şeklindedir.  

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Ortopedi alanında yaşanan hastalıklar arasında yer alan diz eklemi rahatsızlıkları günümüzde hemen hemen her yaştan kişide görülmektedir. Diz eklemi tedavisinde öncelikle ilaçla kullanımı, egzersiz programları, fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın uygulanan tedavi yöntemlerine cevap vermemesi, ağrılarının dinmemesi durumunda diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Protezinin amacı, diz ekleminin görevini yerine getirmektir. Bu sayede hastanın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Diz protezi ameliyatı yaklaşık 45 – 90 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında uzman hekimin uygun görmesi halinde her iki dize de cerrahi operasyon uygulanabilmektedir.  

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Diz protezi ameliyatı uygulanan hasta ameliyat sonrası 1 gün istirahat ettikten sonra ayağa kalkabilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası ayağa kalkması, vücudunun proteze uyum sağlaması için önemlidir. Bazı hastalar birkaç adım atabilirken bazı hastalar sadece ayakta durabilmektedir. Yaklaşık 3 – 4 gün içerisinde odalarının içinde ya da hastane koridorlarında dolaşabilecek seviyeye gelebilmektedir. Hastaların daha sonraki tedavileri evlerinde devam etmektedir. Bu arada hastalara fizyoterapi desteği verilmektedir. Protez ameliyatı sonrası herhangi bir destek kullanmadan normal yürüyerek dışarı çıkabilecek seviyeye yaklaşık 4 haftada gelinmektedir. Hastanın iyileşme süresi çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu faktörler; hastanın yaşına, kilosuna ya da aktivite düzeyine göre değişmektedir. Diz protezi ameliyatı sonrası hastalar maksimum 6 hafta içinde iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Hastanın iyileşme sürecinin olumlu bir şekilde devam edebilmesi için uzman hekimin belirtmiş olduğu kurallara riayet etmesi gerekmektedir.

blank
blank