Diz Kireçlenmesine Kesin Çözüm

blank

Diz kireçlenmesi rahatsızlığı yaşlıların korkulu rüyası olarak bilinse de günümüzde genç yaşlardaki hastalarda da görülen bir hastalıktır. Kişinin oturup kalkmasını, merdiven çıkmasını, düz yolda yürümesini bile etkilemektedir. Diz kireçlenmesi, hastaların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken ağrı çekmesine  ve acı hissetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle birçok hasta ağrılarını hafifletecek ve diz kireçlenmesine kesin çözüm olacak ilaçlar aramaktadır. Hastalar, diz kireçlenmesi belirtileri göstermesi durumunda mutlaka uzman ortopedi hekimine danışmalıdır.

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

Diz Kireçlenmesine Kesin Çözüm

Kireçlenme probleminin ortaya çıkmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır. Gonartroz hastalığı halk arasında diz kireçlenmesi olarak bilinmektedir. Hastalık, ileri yaşa bağlı olarak çoğunlukla kadın hastalarda görülmektedir. Ayrıca hastanın aşırı kilolu olması da diz kireçlenmesi hastalığına etki etmektedir. Gençlerde travma yada  çoğu kez eklemleri tutan romatizmal hastalıklar sonucu ortaya çıkan hastalık sinsi bir şekilde ilerler. Sportif yaralanmalar, menisküs yırtığı, eklemi ilgilendiren kırıklar, eklem enfeksiyonu gibi durumlarda meydana gelmektedir. Başlangıç dönemlerinde yorgunluk sonrası  ağrıya neden olan hastalık ilerleyen süreçte daha şiddetli ve kalıcı ağrıları sebebiyet verir.Bilinçsiz yapılan bazı sportif hareketler sonrası diz ekleminin hor kullanılması eklemin aşırı yıpranmasına neden olmaktadır. Yıpranmanın ileri boyutlara ulaşması durumunda hastanın yaşamış olduğu ağrılarda artmaktadır. Hasta ağrılarını dindirmek amacıyla diz kireçlenmesine kesin çözüm olacak tedavi yöntemleri bulmak için uzman ortopedi hekimine danışmalıdır.

 Diz Kireçlenmesinde Kesin Çözüm Nedir?

Bir eklem hastalığı olan diz kireçlenmesi, dizin aşırı hasar görmesi ve yıpranması sonucu ortaya çıkmaktadır. Diz kireçlenmesi belirtileri arasında ağrı ve şişlik yer almaktadır. Belirtilerin fark edilmesi halinde hasta, bir an önce uzman ortopedi cerrahına başvurmalıdır. Hekimin hastayı muayene etmesi ve gerekli tetkikleri gerçekleştirmesi sonrasında hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Diz kireçlenmesi tedavi yöntemleri diz ekleminin durumuna  göre değişiklik göstermektedir. Hastanın yaşı, diz kireçlenmesinin boyutu ya da hastanın genel sağlık durumu tedavi yöntemini etkilemektedir. Genellikle erken dönemde tanı konulan diz kireçlenmesi hastalığında hastaya verilen ağrı kesici ilaçlar yaşam konforunu sağlamada yeterli olmaktadır. Diz kireçlenmesinde kesin çözüm sağlamayan bu ilaçlar hastanın ağrı ve acısını dindirmeyi, hastalığın ilerlemesini hafifletmeyi amaçlamaktadır. Hastaya uygulanan diğer tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi egzersizleri de yer almaktadır. Fizik tedavi eğersizleri  hastanın ağrılarını hafifletmeyi hedeflemektedir.

Diz Protez Ameliyatı Diz Kireçlenmesine Kesin Çözüm Mü?

Hastanın hasar gören diz eklemine uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda hastaya, cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Diz protez ameliyatı, diz kireçlenmesi hastalığının tedavisinde uygulanan cerrahi bir işlemdir. Hastaya uygulanan ağrı giderici tedavi yöntemleri ya da fizik tedavi egzersizlerinin yetersiz kalması durumunda uzman hekim hastanın genel sağlık durumuna göre diz protez ameliyatına karar verir.. Diz protez ameliyatı, diz hastalıklarına ya da diz kireçlenmesine kesin çözüm olmaktadır. Ameliyat esnasında hastanın hasar gören diz eklemine yerleştirilen diz protezi, işlevini yerine getiremeyen diz ekleminin görevini üstlenmektedir. Diz protez ameliyatları protez cerrahi alanında uygulanan yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar arasında yer almaktadır.

blank
blank