Diz Bölgesi Kırıkları

blank

Diz Bölgesi Kırıkları

Araç içi kazalar başta olmak üzere ateşli silah yararlanmaları ve diz üstü düşme gibi durumlar sonrasında diz bölgesi kırıkları oluşmaktadır. Klinik muayene ve röntgen ile diz bölgesi kırıkları teşhisi koyulmaktadır. Diz bölgesi kırıkların tedavisi için küçük çocuklarda alçı yöntemi uygulanmaktadır. Ancak alçı ile tedavi edilemeyecek eklemi ilgilendiren, ileri derecede kemiğin parçalaması gibi durumlarda uzman hekimin gerekli görmesi durumunda hastaya cerrahi tedavi uygulanmaktadır. 

Dizin önünde bulunan yuvarlak kemik Patella, vücudun en geniş sesamoid kemiğidir. Ayrıca Patella, diz bölgesinin en güçlü tendon ve kaslarıyla sarılıdır. Tüm kırıkların ortalama yüzde 1’ini patella kırıkları oluşturmaktadır. Patella kırıkları en çok 50 ile 60 yaş aralığında görülmektedir. Patella üzerine uygulanan darbelerle kırıklar oluşabilmektedir. Ayrıca tendonların aniden ve şiddetli olarak kasılmasıyla da kırıklar ortaya çıkmaktadır. 

Diz Kırıklarının Belirtileri

Diz bölgesindeki kırıklar ciddi ağrılar ve şekil bozuklukları ile meydana gelmektedir. Ayrıca hastada rastlanan diğer diz kırıkları belirtileri arasında; yürüyememe, ağrı, diz bölgesinde şekil bozukluğu da görülmektedir. Damar ve sinir yaralanmaları bakımından da önemli olan, diz bölgesi kırıklarında bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Bu risk faktörleri arasında; diz bölgesinde tümör oluşumu, eklem fonksiyonlarında kısıtlılık, 50 yaş ve üzeri hastalarda kemik erimesi gibi riskler görülmektedir. Diz kırığının teşhis edilmesi için uzman hekimin fiziksel muayene gerçekleştirmesi ve gerekli tetkikleri yapması gerekmektedir. Hastanın yaralanma öyküsü ve kırığın ciddiyetini belirlemek için kişiye röntgen çekilmektedir. Röntgen görüntülenmesi kırıkların tanımlanması için en yaygın olarak kullanılan tanı araçları arasında yer almaktadır.

Diz Bölgesi Kırıklarında Teşhis ve Tedavi

Hastanın diz bölgesi kırığında uygulanılacak tedavi yöntemi kırığın ciddiyetine bağlıdır. Diz bölgesi kırıklarının teşhisinde röntgen, BT ve MR uygulamalarından yararlanılmaktadır. Bu sayede kemiklerin durumu incelenerek kırıkla ilgili detaylı bilgi edinilmektedir. Diz bölgesi kırıkları tedavisi cerrahidir. Kırıklar normal anatomilerine göre şekillendirilerek çeşitli malzemeler ile tespit edilmektedir. Patella kırıklarının tedavisinde en çok germe teli adı verilen teller ve ince çiviler kullanılmaktadır. İyileşme süreci kırığın şiddetine ve yerine göre değişmektedir. Cerrahi tedavi sonrası mutlaka fizik tedavi yapılmalıdır. Ayrıca eklemin hareketini kaybetmemesi sağlanmalıdır.

Diz çıkıkları damar ve sinir yaralanmalar açısından oldukça önemlidir. Patella parçalanmadığında veya yer değiştirmediğinde ilk tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavidir. Dizleri düzeltmek ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için alçı veya atel kullanılmaktadır. Etkilenen ve hasar gören dizin 6 ila 8 hafta süreyle hareketsizleştirilmesi de önerilmektedir. Kırık kemik parçalarının yer değiştirmesi veya kırık parçalar arasındaki mesafenin iyileşme sürecini engelleyecek kadar uzak olması durumunda uzman hekim cerrahi tedavi yöntemine başvurmaktadır. Kırık bölgenin ciltten açığa çıktığı açık kırıklarda acil cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.  Hastaya uygulanan cerrahi operasyonlardan biri de diz protezi ameliyatıdır. Diz protezi, çeşitli diz hastalıklarının tedavisinde hasar gören diz ekleminin görevini yerine getiremediği durumlarda uzman ortopedi hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

blank
blank