Diz Bölgesi Kırıkları

blank

Diz bölgesi kırıkları araç içi kazalar başta olmak üzere ateşli silah yararlanmaları ve diz üstü düşme gibi durumlar sonrasında oluşur klinik muayene ve Röntgen ile teşhis konulabilen bu kırıkların tedavisi için küçük çocuklarda alçı tedavisi uygulanabilir. Ancak alçı ile tedavi edilemeyecek eklemi ilgilendiren, ileri derecede kemiğin parçalaması gibi durumlarda cerrahi tedaviye başvurulur.


Dizim önünde bulunan yuvarlak kemik Patella, vücudun en geniş sesamoid kemiğidir. Ayrıca diz bölgesinin en güçlü tendon ve kaslarıyla sarılıdır. Tüm kırıkların ortalama yüzde 1’ini patella kırıkları oluşturmakla beraber en çok 50 ile 60 yaş aralığında görülür. Patella üzerine uygulanan darbelerle kırıklar oluşabileceği gibi tendonların aniden ve şiddetli olarak kasılmasıyla da görülebilir.

Diz Kırıklarının Belirtileri


Diz bölgesindeki kırıklar ciddi ağrılar ve şekil bozuklukları ile ortaya çıkar.

Diğer belirtiler aşağıdaki gibi sıralanır;

• Yürüyememe
• Ağrı
• Diz bölgesinde şekil bozukluğu

Damar ve sinir yaralanmaları bakımından da önemli olan, Diz bölgesi kırıklarında bazı risk faktörleri de vardır. Diz bölgesinde tümör oluşumu, eklem fonksiyonlarında kısıtlılık, 50 yaş ve üzerinde hastalarda kemik erimesi, vs, bu faktörler arasındadır.

Diz Bölgesi Kırıklarında Teşhis ve Tedavi


Diz bölgesi kırıklarının teşhisinde röntgen, BT ve MR uygulamalarından yararlanılır. Bu sayede kemiklerin durumu incelenerek kırıkla ilgili detaylı bilgi edinilir.


Diz bölgesi kırıkları tedavisi cerrahidir. Kırıklar normal anatomilerine göre şekillendirilerek çeşitli tesbit malzemeleri ile tesbit edilirler. Patella kırıklarının tedavisinde en çok germe teli adı verilen teller ve ince çiviler kullanılır. İyileşme süreci kırığın şiddetine ve yerine göre değişmektedir.
Cerrahi tedavi sonrası mutlaka fizik tedavi yapılmalı, eklemin hareketini kaybetmemesi sağlanmalıdır.