Dış Yan Bağ Yaralanması

blank

Dış Yan Bağ Yaralanması

Vücudumuzun yükünü taşıyan ve birçok günlük hareketimizi gerçekleştirmemize olanak sağlayan diz eklemi, spor esnasında en çok hasar gören eklemlerimiz arasında yer almaktadır. Dizimizde bulunan bağlar, kemikleri bir arada tutmaya ve günlük hareketlerimize devam etmemize olanak sağlamaktadır. İç yan bağ ve dış yan bağ, dizin dışa veya içe açılmasını önler, dizin sağlamlığı konusunda önemli rol oynar. Çeşitli nedenlerden dolayı dizimizde yer alan iç yan bağ ve dış yan bağlar yaralanmaktadır. Kişinin dizin iç tarafına gelen darbe sonrası iç yan bağı kapanmaktadır. Bu nedenle dış yan bağda artan gerginlik yaralanmaya neden olmaktadır. Dış yan bağ yaralanması durumunda dış yan bağ, iç yan bağa doğru açılmaktadır.

Dış Yan Bağ Yaralanma Belirtileri

Sportif yaralanmalar ya da çeşitli travmalar sonrası kişilerde yan bağ yaralanması meydana gelmesi mümkündür. Diz yaralanmalarında en sık rastlanılan bulgu ağrıdır. Dış yan bağ yaralanması belirtisi çoğunlukla ağrı ve şişlik ile başlamaktadır. Bazı durumlarda hasta dizinden kopma, yırtılma sesi de duyabilir. Hastanın dizinin üzerine bastığında hissettiği hassasiyet de dış yan bağ yaralanması belirtileri arasında yer almaktadır. Yan bağ yaralanmasının ilerlememesi için hastanın bir an önce uzman ortopedi cerrahı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yan Bağ Yaralanması Ve Tedavi Yöntemleri

Diz bağ yaralanmaları tedavilerinde hastalığının meydana gelme süreci ve olay sonrası ortaya çıkan belirtiler uzman ortopedi hekimine anlatılmalıdır. Yan bağ yaralanması durumunda uzman cerrah hastayı muayene etmektedir. Çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılarak hastanın dizindeki yaralanma boyutu anlaşılmalı ve hastaya uygulanılacak tedavi yöntemine karar verilmelidir. Dış yan bağ yaralanmasında diğer dokularda yaralanma olup olmadığına bakılmaktadır. Bu durum hastaya uygulanılacak tedavi yöntemine etki etmektedir. Yan bağ yaralanması tedavi yöntemleri cerrahi operasyon ya da cerrahi dışı tedavi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Dış Yan Bağ Yaralanması Tedavileri Nelerdir?

Cerrahi dışı tedavi yöntemleri arasında hastaya belirli sürelerle gerçekleştirilen buz tedavisi yer almaktadır. Hasar gören dize belirli aralıklarla buz kompresi yapılmaktadır. Hastanın dizinde oluşan ağrı ve şişliğin önüne geçmek adına bandaj ile dizi sarılmaktadır. Kişinin belirli bir süre hastanın dizine yük vermemesi gerekmektedir. Bu durumda hastanın yürüyüşünde destek alması gerekmektedir. Hasta koltuk değneği desteği ile yürütülmelidir. Ayrıca hastanın kaslarını güçlendirmek için çeşitli fizik tedavi egzersizleri yapılmaktadır. Dış yan bağ yaralanmaları 1’inci ve 2’nci düzeyde ise hastaya dizlik de verilmektedir. Hastaya uygulanan cerrahi operasyon dışı tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, hastanın yan bağ yaralanmasının ileri boyutta olması ya da hastanın spor faaliyetlerine devam etmek istemesi üzerine hastaya cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan cerrahi işlem sonrasında hasta belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. 

blank
blank