Dirsekte Sinir Sıkışması

blank

Dirsekte Sinir SıkışmasıDirsekte sinir sıkışması yani diğer adıyla kübital tünel sendromu olarak tanımlanmakta olan hastalık; ulnar sinirin sıkışması ile ortaya çıkan, serçe ve yüzük parmağının uyuşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Ulnar sinirin sıkışması, dirseğin arka ve iç kısmında bulunmakta olan  medikal epikondil  seviyesinde olmakta  ve buna bağlı olarak da el üzerinde ayrıca 4. ve 5. parmakta uyuşma ve karıncalanma hissine neden olmaktadır. Dirsek bükülmesi ile ulnar sinir gerilmekte ve medial epikondildeki kanalda sıkışma meydana gelmektedir.

Dirsekte Sinir Sıkışması (Kubital Tünel Sendromu) Kimlerde Görülür?

Dirseğini sürekli olarak aynı pozisyonda kullanmak durumunda kalan çalışanlarda, dirseği kıvırarak uyuma esnasında elini başının altında tutanlarda, masada oturma esnasında dirsek bölgesini masaya dayayanlarda da sıklıkla kubital tünel sendromu görülmektedir.

Kübital Tünel Belirtileri Nelerdir?

Dirsek bölgesinde sürekli oluşan baskı sonucu, sinirin etrafını sarmakta olan bağ kılıfları kalın bir hal almaktadır. Bu durumda liflerin kalınlaşması sinirin sağlıklı çalışmasının önüne geçmektedir.  Sağlıksız olarak çalışan ulnar sinir de el üzerinde uyuşukluğu beraberinde getirmektedir. Kübital tünel sendromu, dirsekte oluşan kırık durumlarında da ortaya çıkmaktadır. Kırılma ile ortaya çıkan kemik bozukluğu, dirsekte oluşan şişlik,  dirsekte kist oluşumları ve dirsek kireçlenmeleri yine sinir sıkışmasına neden olabilmektedir.

Bu hastalığa sahip olan kişilere uzun süreli dirsek kıvırmalarından uzak durması önerilmektedir. Özellikle günlük yaşamda Kübital tünel sendromuna yakalanmış kişilerin, uzun uzun telefon görüşmelerinden, klavyeyi yakından kullanmaktan ve gitar gibi dirsek kıvırması gerektiren enstrümanların kullanımından uzak durmaları gerekmektedir. Kübital tünel sendromu, yaşamakta olan hastaların güç kaybı yaşamaları ve becerilerini kaybetmeleri gözlenmektedir.

Buda günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. En basit gündelik işlemler bile yapılamaz bir hale gelebilmektedir. Örneğin kapıyı açmak, yere düşen bir cismi almakta zorlanmak gibi. Tüm bunların nedeni ise dirsek ile el kasları arasında oluşan liflerin sağlıksız çalışma durumlarıdır. Parmak kaslarının incelmesine ve işlevlerini kaybetmesine neden olmaktadır.

Kübital Tünel Sendromu Tedavi

Kübital tünel sendromuna sahip kişilere doğru tanının konulabilmesi için en başta fiziksel kontrol uygulanmaktadır. Çeşitli duyu muayenesi yapılarak hastalığın derecesi belirlenmektedir. Fiziksel kontrollerin dışında uzman hekimlerce EMG testleri gerçekleştirilerek sinir sıkışması kolayca tespit edilmektedir. Sinir sıkışmasında hasarın küçük olduğu durumlarda tedavi olarak; fiziksel tedavi, atel kullanımı ve ilaç tedavisi ile hastalığın etkileri en aza indirgenmektedir.

Hastanın şiddetli ağrılara ve uyuşmalara maruz kalması, sinir hasarının büyük olması durumlarında ise tedavi olarak gerekli cerrahi müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Bu cerrahi işlemler sırasında genellikle sıkışmaya neden olan ulnar siniri, dirseğin ön kısmına alınmaktadır. Çok nadir bir cerrahi işlem olarak da sinirin etrafında yer alan kemik şeklinin düzeltilerek sinire baskı yapmasının önüne geçilmektedir.

blank
blank