Dirsek Hastalıkları Ve Tedavileri

blank

İnsan vücudunda bulunan organlar günlük hayatımızın akışı için önemlidir. Hareket etmemizi sağlayan organlarımızın sağlıklı olması ve işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getiriyor olması bizler için değerlidir. Kollarımızda ve dirseklerimizle meydana gelen birçok hastalık günlük hayatımızın akışını engelleyecek kadar ağrı ve sızı yapabilir. Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) ve golfçu dirseği (medial epikondilit) en çokrastlanan dirsek rahatsızlıkları olmakla birlikte; olekranon bursiti, romatoid artrit, osteoartrit, kubital tünel sendromu, gut, enfeksiyöz artritler, ve travmalar da, dirseklerde meydana gelen bazı hastalıklardır.

Tenisçi Dirseği

Bu hastalık dirseklerde meydana gelebilen ağrı ve sızı ya yol açan bir hastalıktır. Genellikle tenis oynayan kişilerde sıklıkla görüldüğü için adını oradan almıştır. Genellikle kişinin sürekli aynı hareketi yapması ve bileği sıklıkla kullanılması sonucu oluşur. Zorlayıcı ve tekrar edecek el bileği hareketleri sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalıkta genellikle ağrı el bileğinin hareket etmesi ile birlikte artar. Genellikle istirahatten sonra ortadan kalkar.

Golfçü dirseği Hastalığı

Genellikle golf oynayan kişiler de bu hastalık sıklıkla görüldüğü için ismini oradan almıştır. Bu hastalıkta genellikle ağrı dirseğin iç kısmında meydana gelir. Elin iç kısmını kaplayan ve bileklere doğru inen ağrı zamanla yayılır. Eller yumruk yapılınca ağrı daha da çok artar.

Sinir sıkışması sendromları, omuzlardan ve boyundan gelen ağrılar, iltihaplı romatizmalı hastalıklar ve kireçlenme gibi kollarda ve dirseklerde meydana gelebilen daha birçok hastalık türü bulunmaktadır. Özellikle romatizmalı hastalıklar insanların hareket yapısını kısıtlar. Boyun fıtığı, sinir sıkışması gibi durumlar da günlük hayatta insanların kendi işlerini kendi başına yapamayacak kadar ağrıya sebebiyet verebilir. Boyundan gelen her türlü ağrı günlük hayatta insanların yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak hastanın sağlığına kavuşması önemlidir. Tedavi yöntemleri, uzman bir doktordan yardım alarak sağlanabilir.

Tedavi Yöntemleri

İğne ve ilaç tedavileriyle çözüm bulunamadıysa, bu hastalıkların tedavi yöntemleri genellikle cerrahi olarak yapılır. Kameralı bir sistem ile hasarlı bölgeye girilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Genellikle basit bir yöntem olan dirsek artroskopisi, bu tür tedavilerde uygun yöntemdir. Hızlı bir şekilde ameliyat edildiği için günlük hayatınıza ertesi gün kaldığınız yerden devam etmeniz mümkündür.