Çocuğum Neden Aksıyor?

blank

Perthes rahatsızlığı, femur başı dediğimiz uyluğun en üstündeki top şeklindeki kemik bölgesinde, kan akışının geçici bir süre durmasıyla meydana gelen ve kemik hücrelerini ölümü ile kendini gösteren bir hastalıktır. 6 ila 10 yaş arası çocuklarda görülebilir. Çok hareketli erkek çocuklarında görülen bu rahatsızlık aksama ve topallamaya sebep olur. Erken tanı konulması ile tedavide başarı elde edilebilir. Ölü hücrelerin sebep olduğu kemik ölümü baş kısmında şekil bozukluğuna ve ileri yaşlarda kireçlenmeye neden olabilir.

Tanı ve Tedavi

Travmalar, beslenme yetersizlikleri, pıhtılaşma bozuklukları, trombofili, yoğun sigara dumanına maruz kalma ve genetik faktörler perthes hastalığının başlıca sebepleri arasındadır. İlk belirtisi çocuğun aksamasıdır. Bunun yanı sıra hareket kısıtlılığı ve ağrı sebebiyle ailenin dikkatini çeken hastalık sonrası muayene ve radyografi ile kesin tanı konulabilir.

Tedavideki başlıca amaç eklemin hareket açıklığını korumakla birlikte,  femur başının kalça eklem çukuru içinde tutulmasıdır. Bu sayede kemiğin baş kısmının küresel yapısının bozulmadan gelişimi hedeflenir. Tedavi süresinde çocuğun sportif aktivitelerde bulunması, hoplayıp zıplaması, yüksekten atlaması kısıtlanmalıdır. İlaç kullanımı ve istirahatle desteklenecek olan tedavide, hastalığın derecesine bağlı olarak değişik yöntemlere de başvurulur. Femur başı topunu yuvada tutmak için, bacaklar açık pozisyonda olmak koşuluyla alçı uygulaması, ortez kullanımı ve cerrahi uygulamalar yapılabilir.

Genellikle 6 yaş altında hastalığın seyri iyidir, fakat 8 yaş ve üstünde hastalığın seyri değişmekte ve ağır bir seyir izlemektedir. Erken tanı ve tedavi bu açıdan çok önemlidir.