Çarpık Bacak Ve Tedavi Yöntemleri

blank

Çarpık Bacak

Çarpık bacak sorunu genellikle kadınların şikayetçi olduğu ve tedavi olmak istediği bir fizik sorunudur. Aileler, çocuklarında bu rahatsızlığın olup olmadığını kontrol etmelidir. Bu tür bir rahatsızlığın olduğu fark edilmesi durumunda hasta, ortopedi hekimi tarafından muayene olmalıdır. Pek çok çocuk için bacaklarda çarpıklık durumu normal gelişimin bir parçasıdır.

Çocuk büyüdükçe dizler genellikle normal pozisyonlarına döner. Kilo fazlası olan çocuklar normal kiloda olan çocuklara oranla bu durumun  oluşumuna daha yatkındır. 6 yaşından sonra çocuklarda hala düzelme olmamışsa hastanın vakit kaybetmeden uzman hekime görünmesi gerekmektedir.

Çarpık Bacak Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor

Erişkinlerde genellikle sağlık sorunu teşkil etmez. Günlük hayat, düzgün bir şekilde sürdürülmektedir. Fakat kişiler, görsel olarak kendilerinden şikayet edebilir. Bacaklarda meydana gelen eğrilik kişide özgüven kaybı ve yürüme zorluğu ortaya çıkarabilir. Çarpık bacaklar tedavi edilmesi gereken, insan psikolojisini de etkileyen önemli bir hastalıktır.

Genellikle aileden kaynaklı ve genetik olarak meydana gelmektedir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde ileriki yaşlarda dizlerde ve ayaklarda kireçlenme sorunun yaşanmasına sebebiyet verebilir. Hatta çarpık bacaklar, ileri de hastanın diz protezi kullanmasını zorunlu hale getirebilir. Ayrıca, spor yapan kişilerde menisküs yırtılması ve bağ kopması gibi hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Çarpık Bacak Ameliyatı

Çarpık bacak tedavi yöntemleri yaş aralığına göre değişiklik göstermektedir. Sorunun küçük yaşta tedavi edilmesi, bir çok sağlık probleminin önüne geçebilmektedir. Ayrıca bu durum ilerleyen süreçteki ameliyat gerekliliğini de ortadan kaldırır. Çarpık bacaklar, birçok soruna bağlı geliştiği için uygun tedavi yöntemleri denendikten sonra ameliyat önerilmelidir. Örneğin raşitizm ile meydana gelen bir sorunda D vitamini, fosfat ve kalsiyum eksikliği ile meydana gelmiş ise bu durumun tedavisinde günlük yeterli D vitamini, fosfor ve kalsiyum almak gerekir.

Yeterli güneş ışığı almak da yardımcı olabilir. Geceleri kullanılmak için tasarlanmış bracelerde x bacak ve eğrilik problemlerinde kullanılmaktadır. Sorunun önlenemediği durumlarda, genç yaştaki kişilere genellikle görüntü sebebiyle, estetik ameliyat yapılmaktadır. Hastaya röntgen çekilerek uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenmektedir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu ameliyat sistemi tüm dünyada sıklıkla tercih edilmektedir.

Çarpık Bacak Tedavi Sonrası

Belirlenen tedavi yöntemi eşliğinde hastalara uygulanan teknikler sayesinde dizlerde ve ayaklarda düzeltmeler yapılmaktadır. Yapılan bu düzeltmeler sayesinde kişi düzgün ve sağlıklı bacak görüntüsüne kavuşmaktadır. Özellikle genç hastalarda bu durum oldukça sevindiricidir. Çarpık bacak tedavi sonrası düzeltme ameliyatlarında başarı oranı oldukça yüksektir. Kişi ameliyat sonrasında kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterebilir. Birçok hasta tedavi sonrası bacak görüntüsünden memnun kalmaktadır.

blank
blank