Çarpık Bacak Ve Tedavi Yöntemleri

blank

Çarpık bacak sorunu genellikle kadınların şikayetçi olduğu ve tedavi olmak istediği bir fizik sorunudur. Erken yaşta ailelerin çocuklarında bu tür problemler olup olmadığını kontrol etmeleri, bu tür bir rahatsızlık olduğunu fark ederlerse çocuk doktoru ve ardından bir ortopedi doktoruna çocuklarını muayene ettirmeleri gerekmektedir.  Pek çok çocuk için çarpık bacaklar normal gelişimin bir parçasıdır. Çocuk büyüdükçe dizler genellikle normal pozisyonlarına döner. Kilo fazlası olan çocuklar normal kiloda olan çocuklara oranla çarpık bacak oluşumuna daha yatkındırlar. 6 yaşından sonra çocuklarda hala çarpık bacaklarda düzelme olmamışsa kesinlikle kontrol edilmelidir.

Çarpık Bacak Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor

Çarpık bacak sorunu erişkinlerde genellikle sağlık sorunu teşkil etmez. Görsel olarak rahatsız olan bu kişilerde herhangi bir sağlık sorunu olmayadabilir. Günlük hayat, düzgün bir şekilde sürdürebilir fakat kişiler, görsel olarak kendilerinden şikayetçidirler. Bacaklarda meydana gelen eğrilik kişide özgüven kaybı ve yürüme zorluğu ortaya çıkartabilir. Çarpık bacak sorunu tedavi edilmesi gereken, insan psikolojisini de etkileyen önemli bir hastalıktır. Genellikle aileden kaynaklı ve genetiktir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde ileriki yaşlarda dizlerde ve ayaklarda kireçlenme sorunun yaşanmasına sebebiyet verebilir, hatta bir çoğu ilerki yaşlarda diz protezi gerektirebilecek kadar zorlayıcı olabilir. Spor yapan kişilerde menisküs yırtılması ve bağ kopması gibi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Çarpık Bacak Ameliyatı

Çarpık bacak tedavi yöntemleri yaş aralığına göre değişiyor. Sorunun küçük yaşta tedavi edilmesi, bir çok sağlık sorununun önüne geçebildiği gibi, ilerleyen süreçteki ameliyat gerekliliğini de ortadan kaldırır. Birçok soruna bağlı geliştiği için uygun tedavi yöntemleri denendikten sonra ameliyat önerilmelidir. Örneğin raşitizm ile meydana gelen bir sorunda d vitamini, fosfat ve kalsiyum  eksikliği ile meydana gelmiş ise bu durumun tedavisinde günlük yeterli D vitamini, fosfor ve kalsiyum almak gerekir. Yeterli güneş ışığı alma çok yardımcı olabilir. Geceleri kullanılmak için tasarlanmış bracelerde x bacak ve eğrilik problemlerinde kullanılmaktadır. Sorunun önlenemediği durumlarda, genç yaştaki kişilere genellikle görüntü sebebiyle, estetik ameliyat yapılır. Hastanın her türlü röntgeni ve filmi çekilerek uygulanacak olan yöntem belirlenir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu ameliyat sistemi tüm dünyada tercih ediliyor.

Çarpık Bacak Tedavi Sonrası

Belirlenen tedavi yöntemi eşliğinde hastalara uygulanan teknikler sayesinde dizlerde ve ayaklarda düzeltmeler yapılıyor. Yapılan bu düzeltmeler sayesinde kişi düzgün ve sağlıklı bir bacak görüntüsüne kavuşabiliyor. Özellikle genç hastalarda bu durum oldukça sevindirici bir hal alıyor. Çarpık bacak düzeltme ameliyatlarında başarı oranı oldukça yüksektir. Kişi ameliyat sonrasında kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterebilir. Görüntüsünden memnun olan genç kişiler ileriki yaşlarda ki sağlık sorunlarının önüne bu şekilde geçmiş olur. Ayrıca kendine her zaman öz güven duyar ve çarpık bacaklı olmadığı için, toplum içerisine daha iyi bir şekilde adapte olabilir. Kullanılan ameliyat yöntemleri sayesinde giderilen çarpık bacak sorunu birçok kişiye umut ışığı olmayı başarıyor.