Çapraz Bağ Yaralanması

blank

Çapraz Bağ Yaralanması

Çapraz bağ yaralanması, genellikle aktif olarak spor ile ilgilenen kişilerde görülen bir hastalıktır. Diz ekleminde ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç yan bağ ve dış yan bağ olmak üzere 4 önemli bağ bulunmaktadır. Çapraz bağlar, diz ekleminin uyluk ve kaval kemiğine bağlayan bir yapıya sahiptir. Dizimizde yer alan bağlar, dizin ön – arka ve yanlara hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Çapraz bağ yaralanması, genellikle ani dönme hareketleri sonrasında meydana gelmektedir.

Bağ Yaralanması Kimlerde Görülür?

Erkeklere oranla kadınlarda çapraz bağ yaralanması daha sık görülmektedir. Sporcu rahatsızlığı olarak bilinen çapraz bağ yaralanması dize gelen darbeler sonucu oluşmaktadır. Ayrıca trafik kazası, yüksekten düşme gibi durumlarında da ortaya çıkmaktadır.

Çapraz Bağ Yaralanması Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli travmalar sonrası diz ekleminde yer alan çapraz bağlarda hasar meydana gelmektedir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bu hasarların en büyük belirtisi ağrılardır. Diz bağ yaralanmaları spor müsabakası esnasında kişinin dizine almış olduğu darbe, ya da ani durma, dönme gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çapraz bağ yaralanması belirtileri arasında diz bölgesinde meydana gelen ağrı ve şişlik yer almaktadır. Bazı durumlarda hastanın dizinden seste gelmektedir. Hastanın bağ yaralanması belirtisi göstermesi durumunda bir an önce uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Bağ Yaralanması Tedavi Yöntemleri

Bağ yaralanması belirtileri gösteren hastanın muhakkak uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Hastaya uygulanan fiziki muayene ve yapılan tetkikler çapraz bağ yaralanmasının boyutunu göstermektedir. Bu doğrultuda hastaya uygulanılacak tedavi yöntemlerine karar verilmektedir. Bağ yaralanması boyutu düşük ise öncelikle buz tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın hasar gören dizine belirli aralıklarla buz uygulaması yapılmaktadır. Dizde meydana gelen ağrı ve şişliği hafifletmek için dize bandaj sarılmaktadır. Hasta dizin üzerine ağırlık vermeden belirli bir süre koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir.

Aktif olarak spor hayatına devam eden kişilere çoğunlukla bağ yaralanması durumunda cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Hastaya uygulanılacak cerrahi tedavi yönteminde amaç; dizdeki hassasiyet hissinin giderilmesi, hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Çapraz bağ ameliyat süresi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterse de genel itibarıyla 40 dakika 1 saat arasında sürmektedir. Ameliyat artroskopi ya da açık cerrahi tedavi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası hastanede belirli bir süre gözetim altında kalması gerekmektedir.

Çapraz Bağ Yaralanması Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrası hasta iyileşme durumuna göre 1 ila 3 gün arasında hastanede kalmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde hastaya çeşitli diz egzersizleri gerçekleştirilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası birkaç hafta dize yüklenmemesi gerekir. Ameliyat sonrası 3 hafta içinde hastanın dizine hareket kazandırması hedeflenmektedir. Hastanın spor aktivitelerine geri dönme süreci iyileşme durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel itibarıyla hasta, 5’inci ayda spor aktivitelerine başlamaktadır.

 

blank
blank