Cam Bebek / Kemik Hastalığı

blank

Cam kemik hastalığının tıp alanında kullanılmakta olan diğer bir adı “Osteogenezis İmperfekta” hastalığıdır.

Cam kemik/bebek hastalığı,  kişilerde genetik geçişler ile ortaya çıkan ve kemiklerde çok basit travmalar sonucu oluşan kırılmalar ile süre gelen bir sağlık problemidir. Cam kemik, kemiklerde sık sık ve basit nedenlerle kırılma, boyda kısalık, sinir sitemi bozuklukları, gözün beyaz kısmının mavileşmesi, vücutta yaşanan morarmalar, kalp kapakçık bozuklukları ve bunun yanı sıra dişlerde yaşanan sorunlar, işitme kayıpları gibi belirtileri ortaya çıkartmaktadır.

Cam Bebek/Kemik Hastalığının Nedenleri

Cam kemik hastalığının ortaya çıkmasında farklı nedenler bulunmaktadır. Anne karnında bebek ölümlerinin ortaya çıkmasına neden olabildiği gibi bir ömür boyu kişilerin bu hastalığı üzerinde taşımalarına da neden olabilmektedir.

Hastalık büyüme çağının sona ermesi ile birlikte durur.

Ancak bu hastalığı sahip olan kişiler, kemiklerindeki şekil bozuklukları nedeniyle  yaşam boyu büyük zorluklar ile karşı karşıya kalabilirler.

    1. Kemik hastalığının en belirgin nedeni; aileden gelen genetik durumlardır. Anne veya babanın bu hastalığa sahip olması, çocuklarda da görülme oranını arttırmaktadır.
  1. Cam bebek hastalığı olarak da bilinmekte olan bu rahatsızlığın nedeni kemik iç yapısında var olan tip 1 kollajen de oluşan bozukluğa bağlıdır. Bağ dokuların temel yapı taşını oluşturmakta olan kollajenin az miktarda veya hatalı bir şekilde üretilmesi  dokuların zayıf ve kırılgan olmasına neden olmaktadır.

Cam Bebek/Kemik Hastalığının Tedavisi

Cam bebek hastalığı ile ortaya çıkan kemik kırılmalarında, ilk akla gelen kırılmaların önüne geçmek için gerekli önlemleri almak, kırıkların oluştuğu hallerde de çeşitli tesbit araçları (Çiviler vs…) kullanarak yeni kırıkların ve deformitelerin oluşmasını engellemektir.. Ayrıca doğumla birlikte ortaya çıkan hastalıkta bazı ilaç tedavileri sayesinde kemik yoğunluğunun arttırılması sağlanmaktadır. Bu sayede kırık sıklığı azaltılmaktadır.

Önceden kırılmış fakat fark edilmemiş olan kemiklerde ortaya çıkan şekil bozuklukları hekimlerce çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak düzeltilmektedir.

Genlerden ileri gelen kemik hastalığının önüne geçilebilmesi ve kemiklerde oluşan kırılma oranlarının en aza indirgenebilmesi için tedavi konularında gerekli araştırmalar sürdürülmektedir.

En son yapılan çalışmalarda çocuk hastalar üzerinde ve  osteoporozda da kullanılmakta olan bifosfonatların kontrollü dozlarda kullanılmasıyla, oldukça olumlu sonuçlara ulaşılmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara rağmen tam anlamıyla hastalığı ortadan kaldıracak kesin bir tedavi bulunamamıştır. Son çalışmalar ile hala kemik iliği nakli ve kök hücre tedavileri üzerinde deneyler gerçekleştirilmektedir.