Boyun Kireçlenmesi ve Tedavisi

blank

Boyun kireçlenmesi (Servikal Spondiloz), boyun omurgasını meydana getiren yapıların tahrip olmaya başlamasıdır. Boyun omurgasını oluşturan bu yapılar zamanla yıpranır ve normal özelliklerini kaybeder. Öncelikle boyun bölgesinde 7 adet küçük omur kemiği bulunmaktadır. Bu kemikler diskler ve eklem bağları ile birleşerek eklemleşirler. Ortaya çıkan yıpranma, önce disklerde gözlemlenir. Diskteki harabiyet devam ettikçe eklem içindeki sıvı azalır ve çöker. Sonuç olarak normal yapısı bozulur. Bu durumlar komşu kemik ve kıkırdak yapılarda da değişikliğe neden olacaktır. Ayrıca sinir ve omurilik sistem kanallarında daralmaya neden olan disk yapısının bozulması, kireçlenmeyi beraberinde getirir.
Boyun kireçlenmesi daha çok 60 yaş ve üzerinde gözlemlenir. Ayrıca artrit hastalığı olanlarda, daha önce boyun yaralanması geçirenlerde, kilolu bireylerde, egzersiz yapmayan bireylerde ve çok eğilmeyi gerektiren aktivitelerde bulunanlarda boyun kireçlenmesi daha sık görülür.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri


İlk belirtisi boyun ağrısı olan boyun kireçlenmesinin diğer belirtileri;
• Kollarda his ya da kuvvet kaybı
• Yutkunmada zorluk
• Koordinasyon ve denge bozukluğu
• Boyun ve omuzlarda uyuşma
• Baş ağrısı
• Boyun tutukluğu
• Kol ağrıları
• Kulaklarda çınlama
• Boyun bölgesinde sertlik olarak sıralanır.

Boyun Kireçlenmesinin Nedenleri


Boyun ağrıları kireçlenme olan boyun bölgesinde ani ve sert hareketlerle ortaya çıkar veya artar. Ayrıca alınan darbeler, araç kazaları, boyun bölgesini sık sık harekete zorlama, spor yaparken zorlama ve uzun süreli sert yastık kullanımı gibi faktörler, boyun kireçlenmesinin nedenleri olarak bilinir. Öte yandan kıkırdak doku bu nedenlerden dolayı aşındığı için, kemikler birbirine sürtünür. Sürtünme sonucunda ekleme yakın olan bölgeler sertleşir. Kemikte çıkıntıların oluşmasıyla damarlar veya lifler sıkışabilir. Bu durum uyuşma ve ağrıyı beraberinde getirir.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi


Boyun kireçlenmesi tedavisinden önce doğru teşhisin konması gerekir. Çünkü kireçlenme çoğu zaman belirti göstermeden röntgen filmlerinde tesadüfen teşhis edilebilir. Bu tür durumlarda ciddi bir tedavi uygulanmayabilir. Ancak hastada güçsüzlük, tutukluk, uyuşma ve ağrı varsa fizik tedavi uygulanmaya başlanır.
Genelde duruş bozukluğuyla ilişkili olan boyun kireçlenmesi, mesleki durumlar ya da alışkanlıklar nedeniyle de oluşabilir. Boyun eklemlerine aşırı ve dengesiz yüklenmek de boyun kireçlenmesine sebep olur. Bireysel olarak boyun ağrısının giderilmesi için boyun egzersizleri, masaj, sıcak ve soğuk uygulamalardan yararlanılabilir. Fizik tedavide ise genelde ısıtıcı tedaviler, manuel terapi ve ultrason terapisi tercih edilir. Doktorlar şikayetleri azaltmak için kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar da reçete edecektir.