Bebeklerde Ortopedik Sorunlar

blank

Bebeklerde Ortopedik Sorunlar

Bebeklerde Ortopedik Sorunlar

Ebeveynler için bebeklerin sağlıklı olarak büyümesi her zaman önemlidir. Bebeklerde meydana gelen birçok sağlık sorunu doğumdan hemen sonra kendini gösterebilir. Özellikle bebeklerde ortopedik sorunlar, küçük yaşlarda saptanırsa ilerleyen zamanlardaki büyük problemlerin önüne geçilebilir. İlk adımlarını attığı andan itibaren anne ve baba olarak çocuğun gelişimini kontrol etmeli, yürüme esnasında herhangi bir sorunun yaşanması halinde kesinlikle uzman hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ortopedik Sorunlar Nelerdir?

Ayak hastalıkları yürüme esnasında saptanabilir. Kesin tanı konulması için uzman hekimin fiziki muayenesi ve çeşitli görüntüleme tekniklerinin yapılması gerekmektedir. Genellikle çocuklar 12 ile 18 aylıkken yürümeye başlar. 18 aydan daha uzun sürede yürüyemeyen çocuklar için uzman yardım almak gerekir. Uzun süren yürüteç kullanımı, çocukların bacaklarında farklı eğrilikler meydana getirerek birçok ortopedik soruna yol açabilmektedir. Yürümeye başlayan bir çocukta ilk adım ayakkabısı kullanılması bilimsel olarak fark yaratmamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda çocuklarda ayakkabı seçiminin ayağın şeklini değiştirmede, düztabanlığın gidişatını etkilemede bir faydası olmadığı yönündedir. Ev içerisinde ayakkabı giymeye zorlamak, kumda yürütmek ayağının altında şişe yuvarlatmak gibi yöntemler ayağın şekillenmesinde katkıda bulunmamaktadır.

Her Farklılık Ortopedik Sorun Değildir

Çocuğunuzu günlük hayatta takip ederek ortopedik sorunları olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çarpık yürümek, paytak  yürümek, parmak ucunda yürümek herhangi bir ortopedik sağlık sorunu teşkil etmeyebilir. Herhangi bir karakteristik özelliği de çocuğun yürümesinde farklılık meydana getirebilmektedir. Çocuklar yürüyüş sırasında dengeyi sağlamak için erişkinlerden farklı olarak adım aralığını geniş tutarlar bu durumda da paytak yürüyüş görülebilmektedir. İki taraflı kalça çıkığında da ördek yürüyüşünü andıran bir tablo görülmektedir. Ancak bunun ayrımı yine bir uzman görüş tarafından sağlanmalıdır. Ailede kalça çıkığı varlığı, zor doğum öyküsü, kundak uygulaması hikayesi olması riski artırmaktadır. Bunun dışında ilk gebelikten doğan kız çocukları kalça çıkığı için risk grubundadır. Bu çocuklar için özellikle ortopedik sorunlara dikkat edilmelidir.

Erken Teşhis Önemli

Genellikle çocuklarda oturuş bozukluğu yürüyüş bozukluğu ve bacaklarının çarpıklığı ortopedik sorunların habercisi olmaktadır. Uzman hekimin önerisiyle, tercih edilen özel yapım ayakkabıları metatarsus adduktus yani çarpık ön ayak sorunu gibi ayağın tarak kemiğinden olan dönüklüklerinde kullanılmaktadır. Ters bot kullanımı sadece bu durum için önerilmektedir. Kalçadan veya kaval kemiğinden tespit edilen içe dönüklükte ters bot kullanımının bir faydası yoktur. Görmüş olduğunuz bu olumsuzlukların herhangi bir hastalık teşkil edip etmediğini öğrenmek için uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Çünkü uzun yıllar tedavi edilmeyen ortopedik sorunlar ileriki yaşlarda tedavi edilmesi zor hale gelebilir. Erken teşhis her zaman önemli olduğu için ortopedik konularda da oldukça önemlidir.

blank
blank