Bebeklerde Ortopedik Sorunlar

blank

Ebeveynler için bebeklerin sağlıklı olarak büyümesi her zaman önemlidir. Onlar için en iyi kıyafetler alır, en iyi okullara gönderir ve en iyi ürünleri tercih etmeye çalışırlar. Fakat bebeklerde meydana gelen birçok sağlık sorunu doğumdan hemen sonra kendini gösterebilir. Özellikle bebeklerde meydana gelebilen ortopedik sorunlar, küçük yaşlarda saptanırsa ilerleyen zamanlardaki büyük problemlerin önüne geçilebilir. İlk adımlarını attığı andan itibaren anne ve baba olarak çocuğunuzun gelişimini kontrol ermeli, yürüme esnasında herhangi bir sorun yaşıyorsa kesinlikle uzman bir hekime başvurmalısınız.

Ortopedik Sorunlarda Yürüme

Ortopedik sorunların saptanması yürümeyi gözlemlemekle mümkündür. Genellikle çocuklar 12 ile 18 aylıkken yürümeye başlar. 18 Aydan daha uzun sürede yürüyemeyen çocuklar için uzman bir yardım almak gerekir. Uzun süren yürüteç kullanımı, çocukların bacaklarında farklı eğrilikler meydana getirerek birçok ortopedik soruna yol açabilir. Yürümeye başlayan bir çocukta ilk adım ayakkabısı kullanılması bilimsel olarak fark yaratmamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda çocuklarda ayakkabı seçiminin ayağın şeklini değiştirmede, düztabanlığın gidişatını etkilemede bir faydası olmadığı yönündedir. Ev içerisinde ayakkabı giymeye zorlamak, kumda yürütmek ayağının altında şişe yuvarlatmak gibi yöntemler ayağın şekillenmesinde katkıda bulunmamaktadır.

Her Farklılık Ortopedik Sorun Değildir

Çocuğunuzu günlük hayatta takip ederek ortopedik sorunları olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çarpık yürümek, paytak  yürümek, parmak ucunda yürümek herhangi bir ortopedik sağlık sorunu teşkil etmeyebilir. Herhangi bir karakteristik özelliği de çocuğun yürümesinde farklılık meydana getirebilir. Çocuklar yürüyüş sırasında dengeyi sağlamak için erişkinlerden farklı olarak adım aralığını geniş tutarlar bu durumda da ‘paytak’ yürüyüş görülebilmektedir. İki taraflı kalça çıkığında da ördek yürüyüşünü andıran bir tablo görülebilir ancak bunun ayrımı yine bir uzman görüş tarafından sağlanmalıdır. Ailede kalça çıkığı varlığı, zor doğum öyküsü, kundak uygulaması hikayesi olması riski artırmaktadır. Bunun dışında ilk gebelikten doğan kız çocukları kalça çıkığı için risk grubundadır. Bu çocuklar için özellikle dikkat edilmektedir.

Erken Teşhis Önemli

Genellikle çocuklarda oturuş bozukluğu yürüyüş bozukluğu ve bacaklarının çarpıklığı ortopedik sorunların habercisi olabilir. Uzman hekimin önerisiyle, tercih edilen özel yapım ayakkabıları metatarsus adduktus yani çarpık ön ayak sorunu gibi ayağın tarak kemiğinden olan dönüklüklerinde kullanılır. Ters bot kullanımı sadece bu durum için önerilmektedir. Kalçadan veya kaval kemiğinden tespit edilen içe dönüklükte ters bot kullanımının bir faydası yoktur.

Görmüş olduğunuz bu olumsuzlukların herhangi bir hastalık teşkil edip etmediğini öğrenmek için uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Çünkü uzun yıllar tedavi edilmeyen ortopedik sorunlar ileriki yaşlarda tedavi edilmesi zor hale gelebilir. Erken teşhis her zaman önemli olduğu için ortopedik konularda da oldukça önemlidir.