Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

blank

bebeklerde kalça çıkığıBebeklerde Kalça Çıkığı

Bebeklerde kalça ekleminin normal yapısına uygun olarak gelişmemesi durumunda ortaya çıkan kalça çıkığı  kalça gelişim geriliği olarak da bilinmektedir. Normalde femur olarak isimlendirilen uyluk kemiğinin kalça ile birleşme noktası küre (top şekli)  görünümündedir. Bunun karşısında da bu top şeklindeki  kemiğe uygun olarak şekillenmiş yuva bulunmaktadır. Eklemin yuva kısmının sığ olması halinde kalça eklemi gevşek olmakta ve kalça çıkığı veya kalça kısmi çıkığı ortaya çıkar. Bu yüzden bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtlarının net bir şekilde bilinmesi önemlidir.

Bebeklerde Kalça Çıkığının Nedenleri

Bebeklerde kalça çıkığı nedenleri tam olarak bilinmese de birtakım faktörlerin bu probleme sebep olduğu anlaşılmıştır. İlk olarak anne rahmindeki düşük amniyon sıvı seviyesi, ailede kalça çıkığı öyküsünün bulunması ya da ters doğum gibi faktörler bebeklerde kalça çıkığı nedenleri olarak sıralanmaktadır. Ayrıca ilk gebelikte rahim bölgesi tam gevşemediği için bebeğe uygulanan baskı sebebiyle bu tür problemler yaşanabildiğini ileri sürenler vardır.

Kalça çıkığındaki risk faktörleri;

 • Kundaklama yapılması
 • Ailede kalça çıkığı öyküsü
 • Çoğul gebelik
 • Annenin ilk doğumu
 • Makat pozisyonundan geliş şeklinde sıralanmaktadır.

Bebeklerde Kalça Çıkığının Belirtileri

Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı aslında belirtilerle beraber ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler;

 • İki bacak arasındaki uzunluğun farklı olması
 • Bacak ve kalçadaki deri kıvrımlarının şekil ve sayısında asimetri bulunması
 • Yürüme sırasında aksama
 • Yürüme, emekleme ve oturma gibi fonksiyonlarda geç kalma
 • Kalça ekleminin hareket ettirilmesi durumunda tıklama sesinin duyulması
 • Bacakların dışa doğru açılamaması olarak sıralanır.

Olabildiğince erken tedavi edilmediğinde bebeklerde topallayarak yürüme, eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlık, kalçada genç yaşta başlayan ağrı ve osteoartrit gelişimi yaşanmaktadır.

Bebeklerde doğumdan sonraki ilk 72 saatte kalça muayenesi yapılmalıdır. Ailesinde kalça çıkığı öyküsü olan bebeklerde ultrason ile mutlaka kalça görüntülenmelidir. Bir sonraki muayene ise 6 ya da 8 haftalıkken yapılmaktadır. Bebek 1 yaşına gelene kadar düzenli olarak taraması yapılmalıdır. Gerekirse 6 aydan sonra röntgen kontrolü da yapılabilmektedir.  Tek kalçanın etkilenmesi, bacak uzunluklarında farklılık ve kalça ekleminin yana doğru hareketinde sınırlılık gibi durumlar var ise tanı konulduktan sonra hemen  tedavi aşamasına geçilmelidir.

Bebeklerde Kalça Çıkığının Tedavisi

Doğumdan hemen sonra tanı konulan kalça çıkıklarında ilk düşünülen tedavi atellemedir. Ara bezinin kalın konulması gibi ameliyatsız yöntemlerde kullanılmaktadır. Genelde 6 aya kadar atel kullanılmaktadır. Ancak bebek 6 aydan büyük ise bazen bu yöntemler yetersiz kalır ve daha radikal çözümler gerekir. Erken teşhis ve tedavinin ilk 6 ay içinde yapılması, %100 e yakın  iyileşme oranını beraberinde getirir. Daha sonra yapılan tedavilerde ileri yaşlarda kalça kireçlenmesi gibi sorunlarla karşılaşmak olasıdır.

 

blank
blank