Bebeklerde Çarpık Ayak

blank

Bebeklerde Çarpık Ayak

Ayaklardan birinin veya her ikisinin de doğal pozisyonunda hafifçe içe ve aşağı doğru olması çarpık ayak olarak adlandırılan şekil bozukluğudur. Hastalık, bebeklerin çoğunda doğumdan sonra fark edilmektedir. Çarpık ayak hastalığı tıp dilinde Pes Ekinovarus olarak bilinmektedir. Bebeklerde çarpık ayak hastalığında ayak bileklerinin düz duruma gelmesi zor olmakla beraber ayak bölümü sürekli öne yönelim pozisyonundadır. Doğum sonrası her bin bebekten 1 veya 2 tanesinde çarpık ayak görülmektedir. Çarpık ayak hastalığının tanısı, anne karnında 16. haftadan itibaren ultrasonografi sayesinde konulabilmektedir. 

Çarpık Ayak Hastalığının Semptomları

Bebeklerde çarpık ayak hastalığının bazı semptomları bulunmaktadır. İlk olarak ayakların iç kısmının ortasında oluk şeklinde çizgiler bulunur. Aynı görünüm topuk üzerinde de olabilir. Ayak tabanı yere değil, iç yana doğru dönmüştür. Hastalığın şiddetine göre farklılık gösteren bu semptomların elle muayene esnasında kısmen düzelebildiği görülmektedir. Çoğu kez her iki ayakta beraber görülen hastalık, eğer tek taraflı görülüyor ise bu ayak diğer ayağa göre daha küçük gözükür. Ayrıca ayak kemiklerindeki deformasyon da bu hastalığın semptomları arasındadır. Teşhis ve tedavinin gecikmesi, kemiklerdeki şekil bozukluğunun artmasına neden olabilir. Deforme olan ayak, diğer ayağa göre ince ve küçük bir görünüme sahip olacağından hastalığın tanısı kolay konabilmektedir. Ayak hastalıkları içerisinde yer alan ve bebeklerde görülen çarpık ayak hastalığının diğer belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Başparmağın içe dönük olması,
  • Ayak kirişlerinde yükseklik,
  • Topuğun içe dönük olması,
  • Ayağın bilekten aşağı doğru durması da bebeklerde görülen çarpık ayak belirtileri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Çarpık Ayak Tedavisi Nasıl Olur?

Teşhis konulduktan sonra haftalık alçı değişimleriyle tedavi sürecine başlanmaktadır. Bu süreçte bebeğin ayakları her hafta biraz daha düzeltilmektedir. Bebeğe uygulanan alçı tedavisinde alçının pozisyonu değiştirilmektedir. Alçı tedavisi, ayağın tam olarak düzelmesi durumunda sona ermektedir. Daha sonra atel veya ters kalıp ayakkabı giydirilerek ortalama 2 yaşına kadar bebek takip edilmektedir. Şekil bozukluğunun tamamen düzeldiği görülünce tedavi tamamlanmaktadır.

Ayakların tedaviden sonra rahat esnetilmesi, tedavinin başarılı bir şekilde devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca topuk kemiği de bu aşamada takip edilmektedir. Kemiğin yerine oturması da yine tedavide başarının göstergesidir. Fakat bazı hastalarda alçı tedavisine rağmen topuk kemiği yerinde değildir. Bu tür durumlarda cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Bebeklerde çarpık ayak hastalığının alçı tedavisi ortalama 3 -4 ay süresince devam etmektedir. Çarpık ayak hastalığına sahip olan çocuklar ayrıca 10 yaşına kadar düzenli olarak kontrol edilmektedir. Eğer teşhis ve tedavi erken dönemde yapılmışsa, ayaklarda yaşanan deformasyon başarılı şekilde düzeltilebilmektedir. 

blank
blank