Bağ Yaralanması Tedavisi

blank

Bağ Yaralanması Tedavisi

Dizlerimiz, fiziksel aktivitelerimizi gerçekleştirmemize olanak sağlamaktadır. Yürüme, oturma, koşma gibi hareketlerimizi gerçekleştirirken diz eklemimizden faydalanmaktayız. Diz eklemi çevresinde birçok bağ bulunmaktadır. Bu bağlar, dizlerin sağlam durabilmesini sağlamaktadır. Kişinin çeşitli nedenlerden dolayı diz eklemine almış olduğu hasar diz bağlarını zedelemekte ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Bağ yaralanması tedavisi günümüzde uzman ortopedi hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastanın bağ yaralanması sonrası tedavi olmaması hastalığın ilerlemesine, kişinin yaşamış olduğu ağrı ve acının artmasına neden olmaktadır.

Yaygın Olarak Görülen Diz Bağ Yaralanmaları Nelerdir?

Diz bağ yaralanmaları, çoğunlukla sportif faaliyetlerle ilgilenen kişilerde görülmektedir. Dizde bulunan 4 ana bağ vardır. Bunlar; ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç yan bağ ve dış yan bağdır. Bu 4 ana bağ arasında en çok hasar gören genellikle ön çapraz bağ ve iç yan bağdır. Ön çapraz bağ yaralanması; direkt travma, diz dönmesi gibi durumlarda ön çapraz bağda hasara neden olmaktadır. İç yan bağ yaralanması ise dizin yan bölgesine alınan ağır darbeler sonrası oluşmaktadır. Trafik kazalarında, futbol müsabakaları esnasında iç yan bağ yaralanmalarına rastlamak mümkündür.

Bağ Yaralanması Belirtileri

Diz bağ yaralanması belirtilerinde en çok rastlanan özellik kişinin diz bölgesinde hissettiği ağrılardır. Ayrıca diz bölgesinde görülen şişlikte bağ yaralanması belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda hasta dizinde ses duyabilir. Dizin kitlenmesi ve hareket ettirememe de diz bağ yaralanması belirtisi olarak gösterilmektedir. Hastanın bağ yaralanması belirtisi göstermesi durumunda hastalığın ilerlememesi için bir an önce uzman ortopedi hekimine danışması, muayene olması gerekmektedir.

Diz Bağ Yaralanmalarının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uzman ortopedi hekimi tarafından gerçekleştirilen diz bağ yaralanmaları tedavileri hasar gören bağın yaralanması durumuna göre farklılık göstermektedir. Hastaya uygulanılacak bağ yaralanması tedavisi öncesinde hastanın uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonrası tedavi süreci başlamaktadır. Hafif düzey diz yaralanmalarında uygulanan tedaviler; buz uygulaması, bandaj ya da ortez olarak gerçekleştirilmektedir. Bağ yaralanmasının boyutu ilerlemiş ise hastaya cerrahi operasyon yapılmaktadır. Hastaya uygulanılacak ameliyatta amaç; hastanın yaşam konforunun artmasına olanak sağlamaktır.

Diz Bağ Yaralanması Ameliyatı Sonrası

Kişinin bağ dokusunda meydana gelen yaralanma sonrası yaşamış olduğu ağrıların hafifletilmesi için hasarın boyutuna bağlı olarak diz bağ yaralanması ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süreci hastanın hasar gören diz bağına göre değişiklik göstermektedir. Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası hasta 1 ila 3 gün hastane de gözetim altında kalmaktadır. Ameliyat sonrası anestezi etkisinin geçmesi ile hasta koltuk değneği desteği ile ayağa kalkabilir, yürüyebilir. Hastanın taburcu olması ardından evde çeşitli fizik tedavi egzersizleri yapması gerekmektedir. Ayrıca hasta, birkaç hafta boyunca dize aşırı yük vermekten kaçınmalıdır. Hastanın iyileşme sürecine göre değişiklik gösterse de genel itibarıyla uzman ortopedi hekimin onayı ile hasta ameliyat sonrası 5’inci aydan itibaren sportif faaliyetlere geri dönmektedir.

blank
blank