Ayakların Önemli Hastalığı  Halluks Valgus ( Başparmak çıkıntısı) Nedir?

blank

Ayak başparmağında sıklıkla rastlanan ve giderek yayılan ortopedik hastalığa, Halluks Valgus bir diğer adıyla başparmak çıkıntısı denir.  Ayak başparmağının iç yanında yer alan kemik çıkıntısı olarak bilinen bu hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Hastalığa gerekli tedavi uygulanmazsa,  yalnız başparmağı değil, tüm ayağı ilgilendirebilecek sorunlara yol açabilir.

Halluks Valgus Neden Olur?

Hastalığın kesin bir nedeni olmamakla beraber en önemli nedenleri şunlardır;

  • Kalıtımsal özellikler,
  • Dar veya yüksek topuklu ayakkabılar,
  • Düz taban ya da taraklı bir ayak yapısına sahip olmak,
  • Aşırı kilolu olmak,
  • Uzun süre ayakta kalmak,
  • Ayak yaralanmalarıyla ilişkili olarak meydana gelen ayak deformasyonları,
  • Çok fazla hareketli olmak ve bunun sonucunda eklem gevşekliğinin gelişmesi.

Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

Bünyon (ayak başparmağı)  etrafında ağrıların yaşanması Halluks Valgus’un en önemli belirtilerinden biridir. Ayak görünümünün değişiklik göstermesi, bünyon etrafında şişlik ve cilt kızarıklığının görülmesi,  ayakta yanma hissedilmesi hastalığın diğer belirtilerindendir. Bünyon kötüleşip, deformasyon artış gösterdikçe yürümede zorluk yaşanabilir.

Halluks Valgus’un ilk evrelerinde çoğu zaman herhangi bir belirtiyle karşılanmaz. Belirtiler, bünyon kötüleştikçe kendini gösterir. Yüksek topuklu ya da dar ayakkabılar kullanıldıkça ağrı daha çok artar.

Halluks Valgun, kendiliğinden meydana gelmez, kemik ya da dokuların yerinden hareket etmesiyle ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde günlük hayatta gerçekleştirilen aktiviteleri sınırlandırır ve hayat kalitesini düşürür. Bu hastalık, orta ve ileri yaşlarda olan kadınlarda sık görülür. Erkeklerde görülme olasılığı ise, %10 oranındadır.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri

Fiziksel muayene, Halluks Valgus’un en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Fakat, hastalığın boyutuna göre, cerrahi müdahale de yapılabilir. Bu oranı saptayabilmek için de ayak yere basılı dururken ön-arka ve yan ayak için röntgen filmi çekilir.

Halluks Valgus’un tedavisinde ilk olarak  cerrahi yöntemlere başvurmaya ihtiyaç duyulmaz. Özellikle düşük dereceli bünyonlar cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilebilir.

Halluks Valgos’un başlangıç döneminde ayakkabı modifikasyonu kullanılır. Geniş taraklı, yumuşak derili, 2 cm’yi geçmeyen yüksek ökçeli ayakkabılar yardımıyla, bu hastalığı önlemek mümkündür.  Tüm bu yöntemlere rağmen hastalık engellenemezse, cerrahi müdahaleler kullanılır. Halluks Valgus için yapılacak olan 150’nin üzerinde ameliyat tekniği vardır. Hangi tekniğin kullanılacağı da hastanın durumuna göre,  cerrah belirlemelidir. Bu ameliyatların asıl amacı, yineleme ihtimalini de yok ederek ayak başparmağını doğru anatomik pozisyona kavuşturmaktır.

Ameliyatlar, lokal ya da genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Hasta, bir gün süresince hastanede kalır. Fakat, iyileşme dönemi, ayak deformasyonuna, yaş ve aktivite boyutuna bağlı olarak  farklılık gösterebilir. Kişiler, ameliyatın ardından 2 ile 3 saat içinde topuklarına basarak veya özel ayakkabı giyerek hareket edebilir.