Ayaklarım Neden Şişiyor?

blank

Ayaklar birçok nedene bağlı olarak şişebilir. Yoğun tempoya bağlı olarak uzun süre yürüme veya ayakta kalma, hareketsizlik, hamilelik, burkulmalar, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkisi, ayaktaki yaralanmalar, enfeksiyon hastalıkları, lenf damarı rahatsızlıkları, kan damarlarındaki tıkanıklık gibi birçok sebebe bağlanabilir.

Ayak Şişmesi Nedir? Kimlerde Görülür?

Ayak ve ayak bileği şişmesi vücudun bu bölgelerinde sıvı birikmesini gösteren periferik ödem olarak bilinir. Yaralanma nedeniyle olmadığı sürece sıvının birikmesi genel olarak acı vermez. Şişkinlik, yerçekimi nedeniyle vücudun alt kısımlarında genellikle daha belirgindir. Daha çok yaşlı ve yetişkinlerde görülür. Ayak gergin bir hal alır ve ağırlaşır. Kişi yürümekte, ayakkabı ve çorap giyinmekte zorlanabilir.

Şişlikler iki taraflı veya tek taraflı olarak kendini gösterebilir. İki taraflı ayak şişlikleri daha çok sistemsel olarak vücuttaki herhangi bir organın yetersizliğinden dolayı meydana gelir. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kas hastalıkları ve benzeri sorunlar bunlardan bazılarıdır. Tek taraflı ayak şişmeleri ise daha çok travma zedelenmeleri, tendon iltihaplarını temsil eder. Ayak şiştiği zaman karıncalanma, ağrı, kızarıklık, sıcaklık hissi ile birlikte, şiş alana bastırınca kalıcı çukurluk oluşur.

Şişlikler Nasıl Geçer?

Bilinen en eski ve etkili yöntem ayakları kalp hizasından yüksekte tutmaktır. Bacaklarınızı esnetmek ve hareket ettirmek, yiyeceklerdeki tuz miktarını azaltmak, fazla kilodan uzak durmak, uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmak şişliği azaltmanın ve ortadan kaldırmanın bilinen yöntemleridir. Uzun süren ve geçmeyen şişliklerde mutlaka uzman bir hekime danışmak, şişliğin sebebini öğrenmek ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak şarttır. Varis çorapları gün içinde kullanılabilir. Erken tanı ve tedavi oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek için gereklidir.